RAPORT

Pogarda

KNF: publikacja zamiennika WIBOR-u możliwa w krótkim czasie

Jest szansa na szybkie ustalenie wskaźnika, który zastąpi WIBOR (fot. Shutterstock/Denphumi)
Jest szansa na szybkie ustalenie wskaźnika, który zastąpi WIBOR (fot. Shutterstock/Denphumi)

Najnowsze

Popularne

Publikacja wskaźnika, który zastąpi WIBOR, możliwa jest w krótkim czasie – powiedział w środę przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski podczas kongresu Impact'22.

Będzie zmiana podejścia banków do klienta? „Premier zajmie się tym osobiście”

Premier Mateusz Morawiecki osobiście będzie starał się zmusić banki do zmiany kursu ws. oprocentowania lokat; w rozpoczynającym się tygodniu odbędą...

zobacz więcej

– Zakładamy, że ten wskaźnik overnightowy zostanie przez GPW Benchmark wypracowany, zostanie rozpoczęta jego publikacja w takim terminie i z takim wyprzedzeniem, że będzie możliwe przejście na jego stosowanie w umowach kredytu hipotecznego od 1 stycznia – powiedział Jacek Jastrzębski w środę.

Przewodniczący KNF podkreślił, że jego zdaniem „wariantem bazowym zarówno GPW Benchmark jak i banków, jest to, że ten wskaźnik zacznie być opracowywany”, a „GPW Benchmark może rozpocząć jego publikację już w krótkim stosunkowo czasie”.

Na ratunek kredytobiorcom. Kiedy będą gotowe zapowiadane przepisy?

Przepisy, które mają pomóc kredytobiorcom, są na ukończeniu. – To jest kwestia dni bardziej niż wielu tygodni – powiedział w czwartek szef...

zobacz więcej

Zamiast WIBOR-u


We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące wskaźnika bazowego, na podstawie którego ustalane jest oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Obecnie takim wskaźnikiem jest WIBOR.

– Wprowadzimy mechanizmy, które pomogą obywatelom w spłacie kredytów poprzez niższą wartość referencyjną. WIBOR zostanie zastąpiony nową stawką. Jeśli sektor bankowy jej nie wypracuje, to będzie to stawka overnight POLONIA liczona przez NBP – mówił we wtorek szef rządu, zaznaczając, że nowy wskaźnik ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Odnosząc się do wspomnianej przez premiera stawki POLONIA, szef KNF stwierdził, że pojawiła się ona, żeby wskazać rozwiązanie, które wejdzie w życie, jeżeli nie nastąpi tranzycja na nowy wskaźnik do końca tego roku.

– Wariantem bazowym jest ten nowy wskaźnik opracowywany przez administratora zgodnie z regulacjami BMR i pod nadzorem KNF-u. POLONIA jest wariantem rezerwowym na wypadek, gdyby z jakichś względów to się nie powiodło, ale zakładamy, że to się powiedzie – powiedział Jastrzębski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej