RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ambasador Polski wezwany do rosyjskiego MSZ

Ambasador Krzysztof Krajewski (fot. Forum/ Alexander Shcherbak/TASS
Ambasador Krzysztof Krajewski (fot. Forum/ Alexander Shcherbak/TASS

Ambasador Polski w Moskwie został wezwany do rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych – poinformował szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, mówiąc o relacjach z Federacją Rosyjską po incydencie z udziałem rosyjskiego ambasadora, który miał miejsce w poniedziałek w Warszawie.

Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą przed Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich

Przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie demonstranci oblali czerwoną substancją ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa i uniemożliwili...

zobacz więcej

Rosyjski ambasador Siergiej Andriejew – mimo ostrzeżeń polskiego MSZ – próbował złożyć kwiaty przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie; 9 maja Rosja obchodziła dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Demonstranci z ukraińskimi i polskimi flagami uniemożliwili Andriejewowi przejście pod miejsce upamiętnienia radzieckich żołnierzy, wznosili antyrosyjskie hasła i oblali ambasadora czerwoną substancją.

– W kwestii naszych relacji z Federacją Rosyjską wiemy, że ambasador Polski w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ i nie będę uprzedzał tutaj faktów. W stosunkach międzynarodowych zawsze obowiązuje zasada wzajemności – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Zaznaczył, że strona polska starała się „przekonać stronę rosyjską do bezzasadności manifestacji, którą ambasada chciała zorganizować” w Warszawie 9 maja.

Takie stanowisko też powtórzyliśmy w korespondencji z władzami Warszawy w obawie możliwości incydentu, który w naturalny sposób był konsekwencją wrażliwości społecznej zarówno Polaków, jaki i uchodźców z Ukrainy – powiedział Rau.

Minister podkreślił, że „w reakcji na zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej na Ukrainie strona polska ostrzegała przed możliwością zaistnienia takich incydentów”.

– To jednak, co się stało, w żaden sposób nie zmienia naszego stanowiska, zgodnie z którym przedstawicielom dyplomacji obcego państwa należy się ochrona – zaznaczył Rau. – Niezależnie jak bardzo odczuwamy potrzebę niezgadzania się z polityką rządu, który dyplomata reprezentuje – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej