RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier: 70 proc. inflacji wywołała Rosja

Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Jak mówi prezydent USA Joe Biden, 70 proc. inflacji wywołała Rosja – wysokie ceny energii, wojna na Ukrainie. Mamy do czynienia z bezprecedensową inflacją właściwie w większości krajów świata – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Impact'22 w Poznaniu.

Spłaty kredytów. Ruszają postępowania wyjaśniające wobec 17 banków

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające dotyczące praktyk i zapisów wzorców umów. „Urząd sprawdza, czy i...

zobacz więcej

Wyraźnie widzimy, że większość krajów świata przeżywa dzisiaj ogromny szok inflacyjny – podkreślił Morawiecki. – Jak mówi prezydent Joe Biden, 70 proc. inflacji wywołała Rosja – wysokie ceny energii, wojna na Ukrainie – dodał.

Premier zwrócił uwagę, że w Holandii inflacja jest najwyższa od ponad 45 lat, a w Niemczech, we Francji, USA – najwyższa od 40 lat.

– Także w Polsce inflacja jest najwyższa od ok. 20 lat. W jaki sposób musimy sobie z nią poradzić? Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że państwa Europy Centralnej, które cały czas mają mniejszy zasób kapitału niż bogate kraje Zachodu, muszą pokazywać swoją równowagę – powiedział premier.

My w Polsce mamy dobrze zrównoważony system – stwierdził. Dodał, że mamy dziś do czynienia z takim prowadzeniem polityki w Polsce, „który jest synchroniczny”.

– Z jednej strony polityka pieniężna, z drugiej – fiskalna, polityka regulacyjna, inwestycyjna i polityka w szerszym rozumieniu tego słowa: finansowa i gospodarcza – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej