RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Co piąty Niemiec to antysemita. Potężny problem z niechęcią do Żydów

Antysemityzm w Niemczech wciąż przerażająco wysoki (fot. EPA/NEIL HALL: PAP/EPA.)
Antysemityzm w Niemczech wciąż przerażająco wysoki (fot. EPA/NEIL HALL: PAP/EPA.)

Najnowsze

Popularne

Z badania na zlecenie American Jewish Committee wynika, że prawie 22 proc. ludzi w Niemczech podziela postawy antysemickie. „Nowa analiza nie ujawnia prawie żadnych nowych wniosków. Powinniśmy jednak uważać, by nie obwiniać wyłącznie muzułmanów za to, że prawie nic nie zmienia się na lepsze” – pisze na portalu RND Thoralf Cleven.

Ukraińcy wdzięczni Polakom. Miły gest w Kijowie

Portal Nexta poinformował, że zakończyło się internetowe głosowanie mieszkańców Kijowa ws. jednej ze stacji metra. Do tej pory nosiła ona nazwę...

zobacz więcej

W sytuacjach kryzysowych, takich jak niedawna pandemia koronawirusa, powracają antysemickie teorie spiskowe.

„Mechanizm ten działa od wieków na całym świecie” – zauważa autor. „Zadziwiające jest to, że, jak się wydaje, oświecone społeczeństwa jak nasze są w stanie zrobić niewiele lub nic, aby przeciwdziałać tym działaniom” – pisze.

„O wiele bardziej otwarty, ale nie mniej bezsensowny jest muzułmański antysemityzm, który często napływał wraz z migrantami i szerzy się w niemieckich meczetach (…)” – dodaje Thoralf Cleven. Państwo niemieckie „przez długi czas pozostawało bezczynne, choć takie wspólnoty są często podejrzewane o islamizm i znajdują się pod obserwacją Urzędu Ochrony Konstytucji”.


 Zobacz także ->  Ponad 100 debat i rezolucji o blokowanie Polsce pieniędzy. „Wszystkie na wniosek partii Tuska”

Zdaniem autora „jest rzeczą słuszną, aby państwo przyjrzało się temu bliżej i podjęło środki zaradcze - nawet jeśli jest to delikatna sprawa z punktu widzenia wolności religijnej”.

Jednak „społeczeństwo niemieckie nie powinno wykorzystywać tego faktu jako pretekstu do obwiniania muzułmanów za rosnący antysemityzm i siedzieć z założonymi rękami. Potajemna wrogość wobec Żydów nie jest lepsza od jawnej”.

„Zaczyna się to od żartów”

Problemy ze spłatą kredytu? Minister wyjaśnia warunki wsparcia [WIDEO]

Nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska w TVP Info podkreśliła, że Polacy mający kredyty w złotówkach będą mogli skorzystać z tzw. wakacji...

zobacz więcej

„Tylko działanie może pomóc w walce z antysemityzmem” – podkreśla Thoralf Cleven.

„Zaczyna się to od pozornie nieszkodliwych żartów o Żydach, kontynuuje na szkolnym podwórku, a powinno oznaczać wzywanie policji w przypadku aktów przemocy. W szkołach należy dogłębnie przeanalizować różnice i podobieństwa między religiami w Niemczech, ze szczególnym uwzględnieniem tendencji antysemickich. A to, że działania antysemickie nie są błahymi przestępstwami, muszą udowodnić organy śledcze i sądy” – zaznacza.

Zobacz także:   Pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Premier Morawiecki przedstawił szczegóły

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Demoskopii w Allensbach na zlecenie American Jewish Committee wynika, że prawie 22 proc. ludzi w Niemczech podziela postawy antysemickie.

Wśród ankietowanych muzułmanów odsetek ten jest dwukrotnie wyższy i wynosi prawie 46 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej