RAPORT

Wojna na Ukrainie

38 nalotów w ciągu doby. Rosjanie zbombardowali Azowstal

W zakładach Azowstal wciąż przebywa ponad 1000 ukraińskich żołnierzy (fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA)
W zakładach Azowstal wciąż przebywa ponad 1000 ukraińskich żołnierzy (fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA)

38 ataków z powietrza przeprowadzili Rosjanie w ciągu minionej doby na zakłady Azowstal, ostatni w mieście punkt oporu sił ukraińskich – poinformował na Telegramie pułk Azow Gwardii Narodowej Ukrainy.

„Nasze oczy są wszędzie”. Ukraińcy pokazali atak na rosyjskie jednostki [WIDEO]

Żołnierze ukraińskiej artylerii zniszczyli rosyjskie jednostki w pobliżu miasta Izium w obwodzie charkowskim – poinformowała agencja informacyjna...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

„Przeciwnik stale próbuje zdobyć ukraińską fortecę i codziennie podejmuje szturmy przy wsparciu piechoty” – podano w komunikacie.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała we wtorek AFP, że w szturmowanych przez rosyjskie wojska zakładach Azowstal wciąż przebywa ponad 1 tys. ukraińskich żołnierzy, w tym setki rannych. Podkreśliła, że rannych wojskowych należy jak najszybciej ewakuować. W ostatnich dniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie Azowstalu. To ostatni punkt ukraińskiego oporu w Mariupolu, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej.

Charków. Pierwsza taka sytuacja od początku wojny

Po raz pierwszy od 24 lutego, początku rosyjskiej inwazji, żyjemy już od dwóch dni bez zagrożenia ciągłymi ostrzałami wroga; niebawem, gdy nasi...

zobacz więcej

W ocenie mera Mariupola Wadyma Bojczenki nie ma pewności, czy z terenu fabryki wyprowadzono już wszystkie osoby cywilne.

„Tylko kiedy nastąpi zupełne wstrzymanie ognia, będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie, czy wszyscy cywile zostali ewakuowani. Są jednak niepewne szacunki, zgodnie z którymi są tam jeszcze ludzie czekający na ewakuację” – powiedział Bojczenko.

Ukraińscy żołnierze z Azowstalu nie zgadzają się na poddanie się stronie rosyjskiej, która blokuje i stale atakuje Azowstal. Apelują do władz i społeczności międzynarodowej o możliwość ewakuacji przy gwarancji „państwa trzeciego”, przede wszystkim dla rannych, ale także dla czynnych wojskowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej