RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ukraina na Eurowizji. „Jesteśmy tutaj, by pokazać, że nasza muzyka jest żywa”

Ołeh Psiuk po kwalifikacjach w ramach pierwszego półfinału (fot eurovision.tv/EBU / ANDRES PUTTING)
Ołeh Psiuk po kwalifikacjach w ramach pierwszego półfinału (fot eurovision.tv/EBU / ANDRES PUTTING)

Najnowsze

Popularne

Jesteśmy tu, by pokazać ukraińską kulturę, jaka jest u nas muzyka; że nasza muzyka jest żywa – powiedział portalowi tvp.info Ołeh Psiuk, wokalista zespołu reprezentującego Ukrainę na 66. Konkursie Piosenki Eurowizji w Turynie. Grupa Kalush Orchestra awansowała do finału konkursu, który odbędzie się w sobotę.

Krystian Ochman reprezentantem Polski w konkursie Eurowizji [WIDEO]

Muzyczna rywalizacja była zacięta. Decyzją telewidzów oraz jurorów Krystian Ochman piosenką „River” wygrał polskie eliminacje do 66. konkursu...

zobacz więcej

Poza Ukrainą do sobotniego Wielkiego Finału eurowizyjnego zakwalifikowały się: Szwajcaria, Armenia, Islandia, Litwa, Portugalia, Norwegia, Grecja, Mołdawia i Holandia. Drugi półfinał odbędzie się w czwartek, wystąpi na nim polski reprezentant, Krystian Ochman.

Po pierwszym półfinale odbyła się konferencja prasowa z udziałem wokalistów, którzy przeszli do następnego etapu. Portal tvp.info zapytał artystę z Ukrainy, jak zachowuje spokój podczas występów mimo trudnej sytuacji w kraju.

– Rozumiemy, że musimy być całkowicie skupieni i skoncentrowani, bo jesteśmy tu, by pokazać ukraińską kulturę, jaka jest u nas muzyka, że istnieje, jest żywa. Jesteśmy całkowicie na tym skupieni – odpowiedział Ołeh.

Zobacz także: Ruszyła Eurowizja w Turynie. Portugalski dziennikarz: Krystian ma wspaniały głos


Wyznał, że jego zespół jest szczęśliwy z powodu awansu do finału konkursu. – Dał nam dużo radości. Chcemy podziękować wszystkim, którzy zdecydowali się wesprzeć Ukrainę – powiedział wokalista Kalush Orchestra. Został też zapytany przez ukraińską dziennikarkę, czy rozmawiał już ze swoją mamą, dla której dedykowana jest piosenka. Jak wskazał, nie miał jeszcze okazji, by rozmawiać z nią przez telefon, ale wymienili się wiadomościami.
Kalush Orchestra podczas półfinału konkursu (fot. eurovision.tv/EBU / CORINNE CUMMING)
Kalush Orchestra podczas półfinału konkursu (fot. eurovision.tv/EBU / CORINNE CUMMING)

To on będzie reprezentować Polskę na Eurowizji. Kim jest Krystian Ochman? [WIDEO]

Podczas tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji Polskę będzie reprezentował Krystian Ochman z piosenką „River”. 66. konkurs odbędzie się w Turynie...

zobacz więcej

Kalush Orchestra to zespół hip-hopowy, który miesza motywy etniczne z nowoczesnymi brzmieniami, grając na instrumentach ludowych. W jego skład wchodzą: raper Ołeh Psiuk, multiinstrumentalista Ihor Didenczuk (w zeszłym roku wystąpił na konkursie Eurowizji z zespołem Go_A) i dj MC Kilimmen.

Nazwa zespołu pochodzi od miasta Kałusz w obwodzie iwanofrankiwskim u podnóża Karpat. Inspiruje ono muzyków do włączenia do repertuaru elementów folklorystycznych i autentycznej muzyki ukraińskiej. To także rodzinne miasto członka zespołu Ołeha Psiuka.

Ich utwór eurowizyjny „Stefania” jest hołdem dla matki Ołeha Psiuka. Usłyszała go ona pierwszy raz dopiero podczas selekcji do Eurowizji w programie Vidbir. W Turynie piosenki można było posłuchać na jednym z centralnych placów miasta. Tam do Kalush Orchestry dołączył Krystian Ochman.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Kalush Orchestra podczas pierwszego półfinału (fot. eurovision.tv/EBU/SARAH LOUISE BENNETT)
Kalush Orchestra podczas pierwszego półfinału (fot. eurovision.tv/EBU/SARAH LOUISE BENNETT)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej