RAPORT

Wojna na Ukrainie

Platforma chce nadania Gronkiewicz-Waltz tytułu Honorowego Obywatela Warszawy

Radni Platformy Obywatelskiej zdecydowali, że poprą dwie kandydatury do tytułów Honorowego Obywatela Warszawy. Jak podaje „Super Express”, chodzi o byłą prezydent Warszawy, byłą wiceprzewodniczącą PO Hannę Gronkiewicz-Waltz i mera Kijowa Witalija Kliczkę.

Gronkiewicz-Waltz o Budce. Prognozuje „jednocyfrowe poparcie” dla Platformy

Borys Budka nie do końca spełnił moje oczekiwania – przyznaje Hanna Gronkiewicz-Waltz. Była wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej diagnozuje...

zobacz więcej

Jak podaje gazeta, 15 maja mija termin zgłaszania kandydatur do tytułów Honorowego Obywatela Warszawy. Odznaczenie jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Według „SE” klub Koalicji Obywatelskiej zdecydował na posiedzeniu klubu radnych Warszawy, że w tym roku chce nadać tytuł Honorowego Obywatela dwóm osobom: byłej prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz i merowi Kijowa Witalijowi Kliczce.

KO ma większość w radzie miasta, jednak wątpliwe jest, że radni PiS poprą propozycję nadania tytułu dla byłej prezydent Warszawy. „PiS zapewne wypomni Hannie Gronkiewicz-Waltz aferę reprywatyzacyjną, która kładzie się cieniem na jej 12-letnich rządach w stolicy” – zaznacza tabloid.

Głosowanie ws. nadaniu tytułów Honorowego Obywatela Warszawy ma odbyć się w czerwcu. Uroczystego wręczenia dokonuje przewodniczący rady m.st. Warszawy oraz prezydent na uroczystej sesji z okazji Dnia Pamięci Warszawy albo na innej uroczystości.

Osoby otrzymujące najwyższe warszawskie odznaczenie wpisują się do Księgi Honorowych Obywateli Miasta Stołecznego Warszawy, którą prowadzi przewodniczący rady. Wyróżnieni mogą uczestniczyć na prawach honorowych gości w: sesjach rady miasta, uroczystościach miasta, imprezach kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i innych organizowanych przez miasto.

Honorowy obywatel ma prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej oraz do bezpłatnego parkowania pojazdami samochodowymi.

Honorowymi Obywatelami Warszawy spośród polityków zostali m.in. prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek czy Jan Olszewski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej