RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy wdzięczni Polakom. Miły gest w Kijowie

Kijów wprowadza duże zmiany (fot. Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images)
Kijów wprowadza duże zmiany (fot. Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images)

Portal Nexta poinformował, że zakończyło się internetowe głosowanie mieszkańców Kijowa ws. jednej ze stacji metra. Do tej pory nosiła ona nazwę „Mińsk”, ale wobec rosyjsko-białoruskiej agresji na Ukrainę postanowiono coś z tym zrobić. Jak czytamy, dużą popularnością cieszy się propozycja nazwania stacji „Warszawa”.

Konfederacja i Hołownia w tarapatach. Prof. Chwedoruk o tym, czy się podniosą

Polska 2050 notuje najniższe poparcie od powstania, a Konfederacja z dwucyfrowych wyników spada w okolice progu wyborczego. Prof. Rafał Chwedoruk z...

zobacz więcej

W Kijowie pojawią się stacje metra: „Bucza”, „Warszawa” i „Bohaterowie Ukrainy”. Nazwy te zostały wybrane podczas internetowej ankiety, w której wzięło udział ponad 170 tys. użytkowników.

Kijów chce zmienić nazwy nawet 500 ulic i kilku stacji metra m.in. po to, żeby wyróżnić zasłużonych w wojnie z Rosją. Zburzą też 60 pomników i tablic upamiętniających postaci i wydarzenia związane z rosyjskim okupantem.


 Zobacz także:   Ponad 100 debat i rezolucji o blokowanie Polsce pieniędzy. „Wszystkie na wniosek partii Tuska”

Na przykład stacja „Bohaterowie Dniepru” ma zostać zastąpiona przez „Bohaterów Ukrainy". Stacja „Brześć” ma zostać przemianowana na „Bucza” – na cześć miasta w regionie kijowskim, które przetrwało okupację rosyjską.

Jak czytamy, w sprawie stacji „Warszawa” ostateczną decyzję podejmie teraz Rada Miasta Kijowa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej