RAPORT

Wojna na Ukrainie

Różnica... kosmiczna. NASA pokazało testowe zdjęcie z nowego Teleskopu Webba

Fragment Wielkiego Obłoku Magellana (fot. NASA/JPL-Caltech, NASA/ESA/CSA/STScI)
Fragment Wielkiego Obłoku Magellana (fot. NASA/JPL-Caltech, NASA/ESA/CSA/STScI)

NASA przedstawiła krótką analizę testowego zdjęcia wykonanego najchłodniejszym instrumentem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Porównanie z podobną fotografią wykonaną Teleskopem Spitzera pokazuje potęgę nowego obserwatorium. Różnica jakości zdjęć – w porównaniu ze starszym teleskopem – jest bezdyskusyjna.

Asteroida leci w kierunku Ziemi. NASA szacuje szanse uderzenia

Asteroida 2009 JF1 pędzi w kierunku Ziemi. NASA ustaliła konkretną datę, kiedy potencjalnie obiekt uderzy w Ziemię. Oszacowano także...

zobacz więcej

Amerykańska Agencja Kosmiczna udostępniła niedawno testowe zdjęcia wykonane czterema różnymi instrumentami umieszczonymi na pokładzie wyniesionego niedawno Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Najzimniejszy instrument nowej „zabawki” NASA


Teraz przedstawiła krótką analizę jednej z fotografii – wykonanej przyrządem o nazwie Mid-Infrared Instrument (MRI). To najzimniejszy instrument całego obserwatorium. Wyjątkowo niska temperatura jest niezbędna do prowadzenia obserwacji w zakresie podczerwieni.

Zdjęcie ukazuje fragment Wielkiego Obłoku Magellana – niedużej galaktyki satelitarnej Drogi Mlecznej.

Aby pokazać moc nowego urządzenia, NASA pokazała zdjęcie obok fotografii tego samego rejonu kosmosu wykonanej przez nieaktywny od dwóch lat Kosmiczny Teleskop Spitzera – jeden z najbardziej zaawansowanych teleskopów, który także obserwował kosmos w podczerwieni.

Źródło: NASA/JPL-Caltech (na górze), NASA/ESA/CSA/STScI (niżej)

Mimo ogromnych sukcesów Spitzera większe lustro i lepsze czujniki Webba pozwalają uzyskać obrazy z nieporównanie większą liczbą detali.

Takiej precyzji jeszcze w kosmosie nie było


Na przykład na najnowszej fotografii można dostrzec międzygwiezdny gaz z niespotykaną dotąd dokładnością. Można w nim zobaczyć światło emitowane przez cząsteczki organiczne – policykliczne węglowodory aromatyczne. Jak tłumaczą naukowcy, pełnią one ważną rolę w utrzymaniu równowagi termicznej i w procesach chemicznych w międzygwiezdnym gazie. Po pełnym uruchomieniu Teleskopu podobne obserwacje pozwolą m.in. na badanie narodzin gwiazd i systemów planetarnych.

Teleskop Jamesa Webba [INFOGRAFIKA]


Najpotężniejsze i najbardziej zaawansowane kosmiczne obserwatorium w historii ma zacząć pracę już latem. Ma odkrywać tajemnice Układu Słonecznego, dalekich planet pozasłonecznych, odległych gwiazd, a nawet zaglądać w początki wszechświata.

Źródło: Infografika PAP

Zobacz także: Powstanie mapa całego nieba. NASA finalizuje plany

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej