RAPORT

Pogarda

Ruszyła Eurowizja w Turynie. Portugalski dziennikarz: Krystian ma wspaniały głos

Najnowsze

Popularne

We wtorek wraz z pierwszym półfinałem rozpoczął się 66. Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie. Drugi półfinał odbędzie się w czwartek, podczas którego z utworem „River” wystąpi również reprezentant Polski, Krystian Ochman. – Polska piosenka jest bardzo atrakcyjna, wpadająca w ucho. Krystian ma wspaniały głos. Myślę, że Polska w końcu zdobędzie dobre miejsce po wielu latach – powiedział dla portalu tvp.info Rodrigo Pratas, dziennikarz portugalskiej telewizji SIC. W niedzielę podczas wielkiego finału zostanie wyłoniony zwycięzca.

Krystian Ochman reprezentantem Polski w konkursie Eurowizji [WIDEO]

Muzyczna rywalizacja była zacięta. Decyzją telewidzów oraz jurorów Krystian Ochman piosenką „River” wygrał polskie eliminacje do 66. konkursu...

zobacz więcej

W tym roku o zwycięstwo rywalizuje 40 państw. Wszystkie koncerty są transmitowane przez Telewizję Polską. W pierwszym półfinale 10 maja występują następujące państwa: Albania, Łotwa, Litwa, Szwajcaria, Słowenia, Ukraina, Bułgaria, Holandia, Mołdawia, Portugalia, Chorwacja, Dania, Austria, Islandia, Grecja, Norwegia. Kto masz szanse na wygraną 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie?

Portal tvp.info: Chciałabym zapytać o polskiego piosenkarza, Krystiana Ochmana. Co pan myśli o jego piosence? Czy przyciąga uwagę publiczności?

Rodrigo Pratas: Jest bardzo atrakcyjna, wpadająca w ucho. Krystian ma wspaniały głos. Myślę, że Polska w końcu zdobędzie dobre miejsce po wielu latach bez dobrych wyników. Sądzę, że Polska na pewno wróci do najlepszej dziesiątki. Powiedziałbym, że zajmie szóste, piąte lub siódme miejsce. Nie będzie to (sukces) jak Edyty Górniak w 1994 roku, która miała wspaniały występ. Widziałem polską próbę. Byłem trochę rozczarowany, jeśli chodzi o reżyserię i efekty wizualne, ale Krystian osiąga świetne dźwięki. Piosenka jest naprawdę bardzo dobra. Osiągnie on dobre wyniki w finale, do którego oczywiście Polska dojdzie.

Kto jest faworytem w tym roku? Kto może wygrać konkurs?

Jak prawdopodobnie wiesz, duże szanse ma Ukraina. Mówią, że zdobyła blisko 50 procent szansy na wygraną. Myślę, że ukraińska piosenka jest naprawdę dobra. Jury da dużo punktów ukraińskiej reprezentacji. Myślę, że publiczność pójdzie w inną stronę. Prawdopodobnie będzie głosować na Wielką Brytanię lub na Hiszpanię. Biorę też pod uwagę Holandię, która ma fantastyczną piosenkę.

Zobacz także: Eurowizja Junior w Paryżu. „Głos Sary jest bardzo mocny i dojrzały”Czy mógłby pan coś powiedzieć o portugalskiej piosence? Czy to charakterystyczny styl w portugalskiej muzyce? Co oznacza „saudade”?

To portugalskie słowo, które oznacza wiele różnych uczuć, gdy próbuje się to przetłumaczyć. Ogólnie to uczucie tęsknoty i pragnienie bycia z osobą, której nie widziało się przez długi czas lub widziało się ją niedawno, ale pojawia się potrzeba bycia z nią. Słowa portugalskiej piosenki prowadzą do tego (uczucia). Brzmienie tego utworu jest trochę inne niż portugalscy muzycy wykonują. To świeża piosenka, bardzo melodyjna. Ktoś niedawno powiedział podczas konferencji prasowej, że portugalska piosenka jest gdzieś między dźwiękami ziemskimi a niebiańskimi. Całkowicie się z tym zgadzam. To bardzo dobry dźwięk, różniący się od portugalskich piosenek, do których byliśmy przyzwyczajeni. Wierzę, że mamy szansę zająć pozycję między ósmym a czternastym miejscem – po Polsce.

To on będzie reprezentować Polskę na Eurowizji. Kim jest Krystian Ochman? [WIDEO]

Podczas tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji Polskę będzie reprezentował Krystian Ochman z piosenką „River”. 66. konkurs odbędzie się w Turynie...

zobacz więcej

Krystian Ochman na reprezentanta Polski został wybrany dzięki wykonaniu piosenki pt. „River” w lutym br. w trakcie koncertu w Telewizji Polskiej pod hasłem: „Tu bije serce Europy. Wybieramy hit na Eurowizję”. Ten sam utwór wykona w stolicy Piemontu podczas drugiego półfinału 12 maja oraz – miejmy nadzieję – podczas wielkiego finału w niedzielę, 14 maja.

Wcześniej, w 2020 roku Ochman wygrał 11. edycję programu „The Voice of Poland”. Po zwycięstwie wydał singiel „Światłocienie”, który pozyskał dziesiątki tysięcy słuchaczy na platformach muzycznych. We wrześniu 2021 roku otrzymał Nagrodę Publiczności w ramach koncertu „Premiery” na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W listopadzie tego samego roku wydał swój pierwszy album zatytułowany „Ochman”.

Portugalska reprezentantka Maro ukończyła w 2017 roku amerykańską wyższą uczelnię muzyczną Berklee College of Music w Bostonie. Została dalej w Stanach Zjednoczonych, by kontynuować edukację muzyczną w Los Angeles. Podczas pierwszego roku w tym mieście artystka wydała samodzielnie sześć albumów własnego autorstwa. Na turyńskiej scenie Maro śpiewa wraz z pięcioma wokalistkami wspierającymi.

Gospodarzem tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji jest Turyn, dzięki wygranej włoskiego zespołu Måneskin z utworem „Zitti e buoni” w 2021 roku w Rotterdamie. Po raz pierwszy Włochy wygrały w 1964 roku, gdy kraj ten reprezentowała Gigliola Cinquetti z piosenką „Non ho l'età”. Po czym konkurs w 1965 roku odbył się w Neapolu. Drugim włoskim zwycięzcą został w 1990 roku Toto Cutugno, wykonując utwór „Insieme: 1992”. Kolejnym włoskim miastem goszczącym Eurowizję był Rzym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej