RAPORT

Pogarda

„Krwawo-upiorny organizm”. Smętosza czarnego można spotkać w Polsce

Smętosza czarnego można spotkać w sosnowych lasach (fot. TT/Lasy Państwowe)
Smętosza czarnego można spotkać w sosnowych lasach (fot. TT/Lasy Państwowe)

Najnowsze

Popularne

Oto jeden z najbardziej nietypowych organizmów, które możemy spotkać podczas leśnych spacerów. Nadleśnictwo z Brzezin pokazało w mediach społecznościowych smętosza czarnego, choć przynajmniej w początkowej fazie nie jest ani czarny, ani smętny.

Grzybowe setki milionów złotych w polskich lasach

– Zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na ok. 100 tys. ton rocznie, zaś ich rynkowa, szacunkowa wartość to ok. 700 mln zł –...

zobacz więcej

Smętosz czarny należy do śluzowców, spotkać go można na korze sosny. W odróżnieniu od innych organizmów zarodniki formują zwartą powierzchnię, która można przyjąć nietypowe formy.

Jeszcze dziwniejszy jest jego kolor. W początkowej fazie może być żółty i różowy, a kształt smętosza może przypominać... mózg.

„Przyznacie, że młode okazy są krwawo-upiorne” – czytamy w mediach społecznościowych nadleśnictwa.

W późniejszym czasie jego kolor zmienia się na czarny, a gdy dojrzeje pęka, uwalniając zarodniki, które dają początek nowym śluzowcom.

Śluzowce należą do najbardziej tajemniczych grup organizmów, które można spotkać w Polsce.

„Łączą niektóre cechy grzybów i najprymitywniejszych organizmów zwierzęcych, jakimi są pierwotniaki. Ich występowanie związane jest głównie z miejscami zacienionymi, wilgotnymi, o dużej zawartości martwej substancji organicznej” – czytamy w przewodniku wydanym przez Wigierski Park Narodowy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej