RAPORT

Wojna na Ukrainie

FAO: Polska stała się jednym z ważniejszych krajów dla rolnictwa

Dyrektor Organizacji ds. Wyżywienia Rolnictwa Qu Dongyu (fot. PAP/Roman Zawistowski)
Dyrektor Organizacji ds. Wyżywienia Rolnictwa Qu Dongyu (fot. PAP/Roman Zawistowski)

Podczas rozpoczęcia 33. Sesji Regionalnej Konferencji FAO w Łodzi, dyrektor Organizacji ds. Wyżywienia Rolnictwa Qu Dongyu powiedział, że rośnie znaczenie naszego kraju w produkcji żywności. Polska stała się jednym z ważniejszych krajów dla rolnictwa - zaznaczył szef FAO.

Rosjanie kradną i niszczą zboże. „Przepadły zapasy na trzy lata”

Rosyjscy okupanci wywieźli z obwodu ługańskiego zapasy zboża na trzy lata – poinformował w środę szef władz tego obwodu Serhij Hajdaj. Jak podała...

zobacz więcej

33. sesja Regionalnej Konferencji FAO (Food and Agriculture Organization), czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa dla Europy w 2022 r., rozpoczęła się we wtorek po południu w Łodzi.

W inauguracji uczestniczyli m.in. dyrektor generalny FAO Qu Dongyu, przedstawiciele polskiego rządu: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz szef MSZ Zbigniew Rau, a także komisarz ds. rolnictwa KE Janusz Wojciechowski.

W przemówieniach podkreślano znaczenie debaty o konsekwencjach agresji Rosji na Ukrainę dla światowego rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Otwierający konferencję dyrektor generalny FAO Qu Dongyu podkreślił, że rośnie znaczenie naszego kraju w produkcji żywności. – Polska stała się jednym z ważniejszych krajów dla rolnictwa – zaznaczył. – Jest to również jedno z najbardziej konkurencyjnych państw dla rolnictwa i produkcji żywności w Europie – wskazał szef FAO.

Wicepremier Kowalczyk zwrócił uwagę na rangę problemów, które mają być omawiane na sesji. – W związku z trudną sytuacją ekonomiczną i polityczną, w jakim znalazł się świat i nasz region, chciałbym aby ta konferencja umożliwiła znalezienie rozwiązań tych problemów – podkreślił wicepremier.

Ukraina bez portów. Premier Szmychal: 170 mln dolarów strat dziennie

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w poniedziałek w Odessie, w towarzystwie przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, że Ukraina...

zobacz więcej

– Jeszcze przed wybuchem pandemii, perspektywy zrównoważonego rozwoju były zagrożone, a skutki pandemii pogorszyły sytuację – dodał.

Jak zaznaczył Kowalczyk, rosyjska inwazja na Ukrainę, która jest znaczącym producentem żywności na świecie, generuje kolejne zagrożenie również dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. – Tym większe znaczenie mają inicjatywy w ramach ONZ i współpraca z FAO, która jest najważniejszym światowym forum dotyczącym standardów i wytycznych w zakresie systemów żywnościowych. Konferencje regionalne pozwalają na uwzględnienie specyfiki i potrzeb regionalnych grup członkowskich w pracach organizacji – wskazał.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że ważne jest, aby FAO została wrażliwa na potrzeby państw członkowskich.

Przypomniał, że realizując założenia Wspólnej Polityki Rolnej UE, polskie rolnictwo i sektor rolny są dobrym przykładem modernizacji, czego wymiernym dowodem jest wzrost wartości eksportu produktów rolno-spożywczych. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau mówił, że w ostatnich tygodniach temat bezpieczeństwa żywnościowego stał się szczególnie istotny. – Rosyjska niesprowokowana agresja na Ukrainę zdestabilizowała światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Cieszę się, że ta konferencja pozwoli nam przedyskutować to wyzwanie. Bezpieczeństwo żywnościowe jest kluczowym priorytetem na rok 2022 i kolejne – mówił minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej