RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szachtar podjął decyzję. „Ligę Mistrzów chcemy grać w Polsce”

Szachtar Donieck chce grać mecze Ligi Mistrzów w Warszawie (fot. Pavlo Bagmut / Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Szachtar Donieck chce grać mecze Ligi Mistrzów w Warszawie (fot. Pavlo Bagmut / Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

Choć mistrzowi Polski niezwykle ciężko jest awansować do Ligi Mistrzów, to wiele wskazuje na to, że w przyszłym sezonie w naszym kraju odbędą się spotkania najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywek Starego Kontynentu. W Warszawie mecze Champions League chce rozgrywać Szachtar Donieck.

Ponad milion złotych dla uchodźców. Zbiórka podczas meczu Legia – Dynamo Kijów

Ponad milion złotych dla uchodźców z Ukrainy zebrano podczas "Meczu o Pokój" Legia Warszawa - Dynamo Kijów, przegranym przez gospodarzy 1:3 –...

zobacz więcej

W skróconym z powodu wybuchu wojny sezonie mistrzowski tytuł przyznano piłkarzom Szachtara, a w związku z tym, że liga ukraińska jest wysoko sklasyfikowana w rankingu UEFA, to mistrz tego kraju ma pewne miejsce w fazie grupowej LM.

Sezon 2022/3 w Champions League rozpocznie się w 6 września. Pewnym wydaje się, że Szachtar nie będzie mógł rozgrywać meczów na Ukrainie.

Poza Donieckiem zespół występuje już od 2014 roku. Mecze w roli gospodarza rozgrywał już we Lwowie, Charkowie czy Kijowie.

„Liga Mistrzów na Legii albo Narodowym”


Teraz zespół z Doniecka musi poszukać swojego domu poza Ukrainą. Dyrektor sportowy klubu Darijo Srna powiedział w rozmowie ze „Sportowymi Faktami”, że Szachtar mecze w Lidze Mistrzów chce rozgrywać w Polsce.

– To byłby rodzaj naszej wdzięczności. Szkoda, że żaden klub z Polski nie gra w Champions League, ale jeśli my moglibyśmy „przynieść” te rozgrywki do Polski, to byłbym zadowolony. Powtarzam: Polska zachowuje się wspaniale. Od pierwszego dnia inwazji. Przecież przyjęliście ponad dwa miliony Ukraińców, to głównie kobiety i dzieci, które bardzo potrzebowały pomocy. To coś bezcennego, co im daliście. Mogę tylko powiedzieć wiele razy „dziękuję” – przyznał były piłkarz. Szachtar niedawno rozegrał mecz charytatywny w Gdańsku z Lechią. Spotkania Ligi Mistrzów miałyby się odbywać w Warszawie.

– W grę wchodzą stadiony Legii i Narodowy. Chodzi o dostępność obiektów i tak dalej. Ale najważniejsze jest to, że Polacy i tu są bardzo pomocni. Każdy, kto w tej sprawie może pomóc, stara się to zrobić. Rozmawialiśmy między innymi z prezesem Legii (Dariuszem Mioduskim – przyp. red.). Bardzo miły człowiek. Sprawa jest w toku. Ale bardzo bym chciał, abyśmy grali właśnie w Polsce – dodał Srna.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej