RAPORT

Wojna na Ukrainie

Spełnią żądania Moskwy. Niemiecka spółka i przelewy do Gazprombanku

VNG jest jednym z największych niemieckich importerów rosyjskiego gazu (fot. Stringer/Getty Images)
VNG jest jednym z największych niemieckich importerów rosyjskiego gazu (fot. Stringer/Getty Images)

Niemiecki importer gazu VNG przekaże Rosji płatności za dostawy błękitnego surowca za pośrednictwem Gazprombanku. Jak podaje Agencja Reutera, spółka spełni tym samym kluczowe żądania Moskwy dotyczące nowej procedury płatności.

Czy poradzimy sobie bez rosyjskiego gazu? Ekspert tłumaczy

Mimo podpisanych umów i obowiązujących kontraktów Rosja nagle przerwała przesył gazu do Polski. Czy nasz kraj poradzi sobie bez tych dostaw?...

zobacz więcej

Spółka zabrała głos w momencie, gdy kolejni europejscy nabywcy rosyjskiego gazu mierzą się z nowymi zasadami, które Moskwa narzuciła, by zapłaty za swój najcenniejszy surowiec otrzymywać w rublach, tym samym wzmacniając własną walutę. Przypomnijmy, że Polska i Bułgaria odmówiły zapłaty w rublach, za co Gazprom zakręcił kurek z gazem obu krajom.

Jednego niemiecka firma nie ujawnia


VNG, którego większościowym udziałowcem jest niemieckie regionalne przedsiębiorstwo energetyczne EnBW, przekazał w komunikacie, że podejmuje wszelkie niezbędne środki, zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym sankcji, aby zapewnić dostawy gazu, a tym samym stabilność gospodarczą w Niemczech.

Zapłacimy kwotę wynikającą z faktury, która nadal będzie denominowana w euro, na rachunki w Gazprombanku zgodnie z zaplanowaną procedurą, tak aby zapewnić terminową płatność dla naszego dostawcy z naszej strony” – czytamy w oświadczeniu VNG, cytowanym przez Agencję Reutera.

Spółka zakłada, że „przeliczenie na ruble nie spowoduje żadnych trudności”. „Przynajmniej otwarcie konta przebiegło całkowicie bezproblemowo” – dodała. Nie odpowiedziała jednak na pytania agencji z prośbą o wyjaśnienie, czy otworzyła dwa konta w Gazprombanku: jedno do płatności w euro, a drugie do konwersji na ruble. VNG, obok Unipera i RWE, jest jednym z największych niemieckich importerów rosyjskiego gazu.

Zobacz także: Jak Gazprom finansował stypendia dla doktorantów UW. Kim są beneficjenci?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej