RAPORT

Wojna na Ukrainie

Noc Muzeów już w sobotę

Noc Muzeów od samego początku cieszy się bardzo dużą popularnością (fot. PAP/Leszek Szymański)
Noc Muzeów od samego początku cieszy się bardzo dużą popularnością (fot. PAP/Leszek Szymański)

Noc Muzeów to wydarzenie, które pierwszy raz do Polski zawitało w 2003 roku. Tego dnia wybrane galerie, muzea i inne ośrodki kulturalne są czynne do późnych godzin nocnych. W tym roku impreza odbędzie się w sobotę w większości polskich miast m. in. w Warszawie, Białymstoku, Częstochowie, Krakowie, Gdańsku. Gdzie można wybrać się w Warszawie, Krakowie, Łodzi?

Rolnik znalazł na polu rzeźbę bogini sprzed 4,5 tys. lat

Na cenne znalezisko natrafił rolnik z okolic Khan Yunes w południowej części Strefy Gazy. Podczas prac polowych wykopał starożytną rzeźbę...

zobacz więcej

Warszawa


Łazienki Królewskie: Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Stara Oranżeria, Biały Dom, Wodozbiór, Koszary Kantonistów oraz Stajnie Kubickiego.

Muzeum Sportu i Turystyki: wystawa poświęcona Wandzie Rutkiewicz „Wanda w kadrze”, pokazy szermierki, judo, łucznictwa, kendo i innych.

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej: „Gra szyfrów”, czyli nowy projekt gamingowy IPN poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej, rekonstrukcje, gry planszowe i kącik historyczny dla najmłodszych.

Kraków


Muzeum Sztuki Współczesnej: wystawy „Polityka w sztuce”, „Ta krew jest dla ciebie”, „Ostatni szwajcarscy ocaleli z Holokaustu”.

Muzeum Archeologiczne: wykłady „Ukraina, Rosja, Ruś”, „Skarby Scytów – pochówek książęcy z Ryżanówki”, „Cywilizacje dawnej Ukrainy: kultura trypolska”.

Muzeum Lotnictwa Polskiego: pokazy grup rekonstrukcyjnych, Kino Wysokich Lotów, pokaz balonów na rozgrzane powietrze.

Łódź


Centrum Nauki i Techniki: wystawy „Przetwarzanie energii”, „Rozwój wiedzy i cywilizacji” oraz „Makro- i mikroświat”.

Dom Literatury: „Ukraine ZIN" – wystawa ilustracji i komiksów autorów z Ukrainy oraz z Polski, a także Czech i Grecji, związanych z atakiem Rosji na Ukrainę.

Muzeum Miasta Łodzi: wystawa „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej