RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjska agresja i inflacja. Fed o największych zagrożeniach globalnych finansów

Wojna na Ukrainie odpowiada za znaczny wzrost niepokoju na rynkach (fot. John Moore/Getty Images)
Wojna na Ukrainie odpowiada za znaczny wzrost niepokoju na rynkach (fot. John Moore/Getty Images)

Fed poinformował we wtorek w raporcie na temat trendów ekonomicznych, że inwazja rosyjska na Ukrainę i inflacja stanowią teraz największe zagrożenia dla globalnego systemu finansowego. Konflikt na Ukrainie odpowiada za znaczny wzrost niepokoju na rynkach – ocenia bank centralny USA.

Putin się uratuje, sprzedając ropę do Indii i Chin? Ekspert wyjaśnia

Już nie tylko Unia Europejska, ale też G7 chce się odciąć od rosyjskiej ropy. Rośnie jednak liczba opinii, że Władimir Putin sprzeda po prostu swój...

zobacz więcej

Publikowany co pół roku Raport o Stabilności Finansowej nie jest prognozą gospodarczą Fedu, ale szeroką oceną kwestii ekonomicznych oraz trendów inwestycyjnych na świecie. Wskazuje też na obszary, które niepokoją banki centralne – przypomina Associated Press.

Wtorkowy raport przedstawia znacznie bardziej pesymistyczne oceny niż poprzedni, odnotowuje pogorszenie zaufania inwestorów i zawirowania na rynkach akcji, za co w dużej mierze odpowiada niepokój wywołany przez wojnę na Ukrainie – relacjonuje agencja AP.

W kwietniu, podczas wysłuchania w Kongresie USA, szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen ostrzegła, że agresja Rosji będzie miała „kolosalne gospodarcze reperkusje dla Ukrainy i dla całego świata”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej