RAPORT

Wojna na Ukrainie

Donald Tusk opiera się na fake newsie, którego nawet TVN24 zdementował

Donald Tusk (fot. Facebook/Donald Tusk)
Donald Tusk (fot. Facebook/Donald Tusk)

Zbigniew Ziobro jest droższy niż czereśnie – mówi lider PO Donald Tusk i nawiązuje do krążącego w sieci zdjęcia, na którym widać, że czereśnie kosztują 260 zł za kg. Jak informował TVN24, jeden z użytkowników, który udostępnił zdjęcie, poinformował, że „dostał je od znajomego na Facebooku, lecz nie wie, kto je zrobił”, zaś „jego wpis był żartem”.

Internauci kpią z czereśni po 260 zł za kilo. Ekspert tłumaczy skąd taka cena

Do sieci trafiło zdjęcie z czereśniami sprzedawanymi po 260 zł za kilogram. Wśród internautów zawrzało. Portal Konkret 24 postanowił sprawdzić,...

zobacz więcej

Media społecznościowe obiegło w ostatnich dniach zdjęcie z czereśniami sprzedawanymi rzekomo w cenie 260 zł za kilogram. Do cen czereśni w Polsce nawiązał lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. I skrytykował szefa Solidarnej Polski.

– Minister Zbigniew Ziobro, prawdopodobnie najdroższy minister świata, droższy nawet niż czereśnie – mówił Tusk; w jego opinii Ziobro „blokuje te ponad 700 mld zł środków europejskich, które wciąż czekają na Polskę”.

Polityk przekazał, że w środę w Sejmie złoży wotum nieufności wobec ministra Ziobry.

Szef portalu tvp.info Samuel Pereira odnosząc się do wystąpienia Tuska pyta: „Dlaczego opiera Pan swój przekaz na fejku, którego nawet TVN24 zdementował, a autor się wyparł?”.

Jak informował TVN24, pracownicy stacji nie zdołali ustalić, gdzie i kiedy zostało zrobione zdjęcie z czereśniami po 260 zł za kg.

„Użytkownik, którego wpis z tym zdjęciem stał się najpopularniejszy, poinformował nas, że to nie on jest autorem – dostał je od znajomego na Facebooku. Lecz też nie wie, kto je zrobił. Wyjaśnił, że jego wpis był żartem i że wiadomo, iż są to importowane czereśnie” – podaje Konkret24.

Ekspert rynku hurtowego Maciej Kmera w rozmowie ze stacją wskazuje, że są to niemal na pewno czereśnie z Hiszpanii. Zaznacza, że na polskie czereśnie jest jeszcze za wcześnie, ponieważ dopiero kwitną.

– Dla mnie ta cena jest chora, poza wszelką krytyką. Ja bym sprzedawał za dużo mniej. Im droższy towar, tym powinien być sprzedawany z mniejszą marżą, by był sprzedawalny – powiedział.

Zauważył, że na giełdzie w Broniszach tydzień temu pojawiły się hiszpańskie czereśnie, które w hurcie kosztują 60-90 zł za kilogram.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej