RAPORT

Wojna na Ukrainie

Coraz więcej martwych dzików w Rzymie. Zagrożenie pandemią

Martwy dzik (fot. Shutterstock/Sebastian Schierenberg)
Martwy dzik (fot. Shutterstock/Sebastian Schierenberg)

W Rzymie rośnie liczba dzików, które przypuszczalnie zaraziły się afrykańskim pomorem świń. Chodzi o dwa nowe przypadki odnotowane na tym samym terenie rezerwatu Insugherata, gdzie 5 maja natrafiono na pierwsze martwe zwierzę zakażone ASF. Poinformował o tym departament zdrowia Regionu Lacjum.

Francja: Przy granicy z Belgią powstaje ogrodzenie. Ma pomóc w walce z ASF

Po wykryciu w Belgii dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) we Francji powstaje przy granicy z tym krajem ogrodzenie wyznaczające „białą...

zobacz więcej

„Wstępne wyniki analiz próbek pobranych od dzików wskazują, że bardzo prawdopodobne jest wystąpienie dwóch kolejnych przypadków z wynikiem pozytywnym spośród 16 pobranych próbek” – podał regionalny departament. Jak wskazano, „przypadki te dotyczą tego samego obszaru co przypadek zero. Próbki zostaną przesłane do Instytutu Zooprofilaktyki w Perugii w celu ostatecznego potwierdzenia”.

Pierwszego padłego dzika zakażonego afrykańskim pomorem świń znaleziono na terenie rzymskiego rezerwatu przyrody Insugherata na północ od Watykanu.

W związku z tym przewodniczący regionu Lacjum Nicola Zingaretti podpisał rozporządzenie, w którym wyznaczono tymczasowy obszar objęty chorobą oraz surowe restrykcje i zakazy w celu zablokowania pandemii. Zalecono m.in. ogrodzenie pojemników na śmieci. Pozostaje jednak nadal problem z terminowym usuwaniem odpadów z kontenerów w stolicy Włoch. Pojemniki na śmieci pozostają wypełnione przez wiele dni, co powoduje, że dziki i inne zwierzęta zbliżają się do odpadów w okolicach miasta, a nawet w centralnych dzielnicach. Pojawiają się wszędzie – w parkach, na ulicach, na trawnikach

Zobacz także: Nowe unijne wymogi związane z afrykańskim pomorem świń


Regionalny departament zdrowia zalecił, by „kontynuować wszystkie czynności przewidziane w rozporządzeniu regionalnym”, czyli m.in. badanie podejrzanych zwierząt i trucheł oraz ich bezpieczne usuwanie. Zwrócono się też do włoskiego MZ, by testy były wysyłane także „do Instytutu Zooprofilaktyki w Lacjum i Toskanii, aby skrócić termin czekania na wyniki”. Jak poinformowała włoska agencja ANSA, w rejonach Rzymu, gdzie obecność tych zwierząt była częstsza, zainstalowano sieci zabezpieczające przed dzikami.

Włoskie media podały też, że wcześniej w maju dzik ugryzł kobietę w rzymskiej dzielnicy Parioli.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej