RAPORT

Prorosyjska era Tuska

UE blokuje KPO dla Polski. Kempa: To działanie obliczone na obalenie rządu

Unia Europejska (fot. Shutterstock/VanderWolf Images)
Unia Europejska (fot. Shutterstock/VanderWolf Images)

Najnowsze

Popularne

Europosłanka Solidarnej Polski Beata Kempa powiedziała, że Polska nie powinna godzić się na szantaż Unii Europejskiej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. W Polskim Radiu 24 mówiła o odblokowaniu dla Polski pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy.

Co z polskimi pieniędzmi z KPO? Ekspert: Wykorzystajmy argumentację drugiej strony

Ażeby jak najszybciej zażegnać spór i otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy – które powinny być natychmiast wypłacone Polsce – należy używać...

zobacz więcej

Wojna na Ukrainie

Zdaniem Kempy jeśli nie dostaniemy tych pieniędzy, to nie powinniśmy też spłacać zadłużenia, które Unia zaciągnęła na Fundusz Odbudowy.

– KPO jest umową międzynarodową i ona wiąże również drugą stronę – oceniła Kempa.

– Jeżeli nie otrzymaliśmy środków, to dlaczego mamy za innych te środki spłacać? Myślę, że powinniśmy je otrzymać. Ale nie drogą szantażu, bo to, co teraz się odbywa, to zwykły szantaż – stwierdziła europosłanka.

Pomoc UE a ukraińscy uchodźcy


Odniosła się ona też do kwestii pomocy UE dla uchodźców z Ukrainy. Zwróciła uwagę na „brak konkretnych instrumentów, które powinny być już stworzone, a które mają pomóc uchodźcom”.

Unia Europejska przyjęła już budżet, więc nie może w ciągu roku wyznaczać pieniędzy na dodatkowe sprawy, ale ma rezerwy, z których mogłaby wypłacać środki na pomoc uchodźcom. Dla przypomnienia w 2015 r. pieniądze były przeznaczane na wsparcie migrantów ekonomicznych.

Zobacz także: Europosłowie PO, Lewicy i Polski 2050 poparli dalsze blokowanie KPO dla Polski


– Nie tylko nie są uruchamiane rezerwy finansowe, ale przede wszystkim nie są tworzone nowe instrumenty, bo te można tworzyć niezależnie od tego, jaka jest formuła budżetu; można powołać nowe instrumenty, na które mogą wpłacać kraje UE obok budżetu – wskazała polityk Solidarnej Polski.

Chcą zablokować pieniądze dla Polski. Biedroń, Miller i grupa Hołowni

Coraz więcej unijnych urzędników uważa, że należy odblokować pieniądze na polski Krajowy Plan Odbudowy. Przeciwnicy takiego rozwiązania wystosowali...

zobacz więcej

Jak przypomniała, takbyło przy okazji kryzysu migracyjnego w Turcji w związku z wojną w Syrii. – Pomagaliśmy przy kryzysie uchodźczym i robiło to wiele państw. Również dopraszano państwa bogate do stołu w ramach tzw. szczytów syryjskich – przypomniała.

– Można było zrobić kalkę ws. kryzysu ukraińskiego. Zrobiono podobny szczyt, ale w sprawie odbudowy Ukrainy – dodała.

Kempa wskazała, że wstrzymywanie wypłacania pieniędzy dla Polski i nieudzielanie wsparcia dla uchodźców mają prowadzić do zmian w polskim rządzie.

– Myślę, że to kwestia związana wyłącznie z działaniem Unii Europejskiej obliczonym na to (…), że rząd Polski sobie nie poradzi, po prostu na obalenie rządu polskiego. Myślę, że to jest główne działanie związane z tym, że w Polsce rządzą rządy konserwatywne – powiedziała Kempa.

– Próba przywrócenia przez kolegów z EPP ich rządów, rządów Platformy Obywatelskiej lub ewentualnie wespół z jakimś koalicjantem – liberałem bądź socjalistą. To im się marzy. Uważają, że dopóki są rządy konserwatywne, to mają sobie radzić same– dodała europoseł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej