RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Putin się uratuje, sprzedając ropę do Indii i Chin? Ekspert wyjaśnia

Lider Rosji Władimir Putin i premier Indii Narendra Modi (fot. EPA/HARISH TYAGI PAP/EPA)
Lider Rosji Władimir Putin i premier Indii Narendra Modi (fot. EPA/HARISH TYAGI PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Już nie tylko Unia Europejska, ale też G7 chce się odciąć od rosyjskiej ropy. Rośnie jednak liczba opinii, że Władimir Putin sprzeda po prostu swój surowiec komuś innemu. – Owszem, baryłki trafią na inne rynki, ale odbiorcy azjatyccy są świadomi swojej pozycji negocjacyjnej. Rosja jest poniekąd przyparta do muru – mówi portalowi tvp.info analityk rynku paliw dr Jakub Bogucki i zapewnia, że nikt już nie zapłaci za surowce tyle, co były w stanie przelewać na konta Kremla kraje Zachodniej Europy.

Ile na minutę zarabiają koncerny naftowe? Kwota zwala z nóg

Dzięki wysokim cenom ropy wielkie koncerny naftowe zarabiają 278 tys. dolarów (ok. 1,24 mln złotych) na minutę, pisze belgijski dziennik „De...

zobacz więcej

Kraje G7 (USA, Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Włochy, Francja i Niemcy) poinformowały, że rozważają nie tylko zakazanie importu rosyjskiej ropy, ale również nałożenie na kraj Władimira Putina kolejnych sankcji.

– To niezwykle trudna decyzja dla krajów, które importują większość swojej energii – wskazał premier Japonii Fumio Kishida. – Ale to jest czas, kiedy jedność krajów G7 jest ważniejsza niż cokolwiek innego – podkreślił.

Przywódcy krajów G7, którzy rozmawiali podczas wideokonferencji o Ukrainie zapowiedzieli też podjęcie kroków, mających na celu m.in. odcięcie Rosji od kluczowych usług, od których ona zależy. Wezwali również Władimira Putina, by przerwał blokadę i inne akcje, które uniemożliwiają Ukrainie produkcję i eksport żywności. Jeśli Moskwa tego nie zrobi – wskazali – będzie to postrzegane jako atak na globalne dostawy żywności.

Zobacz także:   Szefowa KE rozmawiała na Węgrzech o embargu na węglowodory. „Zrobiliśmy postępy”

Choć wstępne negocjacje na ten temat nie przyniosły rezultatu, o całkowitym zakazie importu ropy z Rosji rozmawiają też kraje Unii Europejskiej. Największa na świecie firma handlująca ropą naftową - Vitol - ocenia, że handel rosyjską ropą po 15 maja stanie się bardzie skomplikowany, ponieważ firmom surowcowym będzie znacznie trudniej kupować i sprzedawać rosyjską ropę ze względu na coraz ostrzejsze sankcje Europy wobec Rosji.

Przywódcy G7: Odciąć Rosję od kluczowych usług

Przywódcy krajów G7, którzy w niedzielę rozmawiali podczas wideokonferencji o Ukrainie, zapowiedzieli podjęcie kroków, mających na celu odcięcie...

zobacz więcej

Portal tvp.info: Czy w związku z inwazją na Ukrainę rosyjska ropa (a zatem także sama Rosja) zyskuje czy raczej traci?

Dr Jakub Bogucki, portal e-petrol.pl: Rosja traci na tym, że tradycyjne kierunki zbytu się dla niej zamknęły, a odbiorcy „alternatywni” są skłonni kupować ją w korzystnych dla siebie cenach (np. odbiorcy azjatyccy). Dlatego skłonny byłbym mówić, że traci, a na pewno będzie tracić w momencie, kiedy uniezależnienie np. ze strony Europy będzie coraz bardziej jednoznaczne.

To jednak kwestia czasu, ale biorąc pod uwagę skalę oddziaływania sankcji na gospodarkę rosyjską – przekierowanie dostaw np. do Azji może okazać się niewystarczającym ratunkiem dla całości gospodarki tego kraju.

Zobacz także:   Niemiecki minister gospodarki ostrzega przed brakiem paliwa w kraju

  Portal tvp.info: Mówiło się, że unijne sankcje nic nie zmienią, bo wszystkie baryłki „odrzucone” przez Unię chętnie kupią Indie. Czy to prawda?

Owszem – baryłki trafią na inne rynki, ale odbiorcy azjatyccy są świadomi swojej pozycji negocjacyjnej. Rosja jest poniekąd przyparta do muru, jeśli chce je sprzedać, a z tego odbiorcy z Chin czy Indii skwapliwie skorzystają. Dlatego zapewne Rosjanie będą stratni w stosunku do sytuacji sprzed sankcji, w której sprzedawaliby ropę w „normalnych” cenach do Europy.

Negocjacje ws. sankcji przeciwko Rosji. „Nie ma porozumienia w sprawie kolejnego pakietu”

Państwom członkowskim nie udało się porozumieć w niedzielę, podczas planowanej kolejnej rundy negocjacji na szczeblu stałych przedstawicieli w...

zobacz więcej

Portal tvp.info: O sankcjach na rosyjską ropę mówi już nie tylko UE (szósty pakiet), ale również G7. Któreś z tych doniesień są warte uwagi i mogą mieć mocne przełożenie na sytuację ekonomiczną Rosji? 

Myślę, że sankcje unijne są tu kluczowe, bo dotyczą głównych rynków zbytu dla rosyjskiej ropy. Sankcje ze strony np. USA czy Kanady w dziedzinie ropy naftowej mają mniejsze znaczenie  – bo te kraje nie były dużym odbiorcą surowca z Rosji.

Zobacz także:   Tankowiec z rosyjską ropą nie wpuszczony do holenderskiego portu

  Portal tvp.info: Medialne są przypadki tankowców kursujących od portu do portu i nie mogących rozładować rosyjskiej ropy. Czy rzeczywiście takich sytuacji jest więcej, czy są to nieliczne zdarzenia, ale mocno nagłośnione w mediach? 

Takie doniesienia pojawiały się kilkakrotnie – ostatnio głównie za sprawą historii Sunny Liger, który odsyłano pod koniec kwietnia ze Szwecji i Holandii – ale nie sposób chyba mówić, żeby był to problem nagminny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej