RAPORT

Wojna na Ukrainie

Maneskin uratował ukraińską nastolatkę? Zapadła w śpiączkę na początku wojny

Włoski zespół Maneskin to zwycięzca ubiegłorocznej Eurowizji (fot. Scott Dudelson/Getty Images for Coachella)
Włoski zespół Maneskin to zwycięzca ubiegłorocznej Eurowizji (fot. Scott Dudelson/Getty Images for Coachella)

Lekarzom ze szpitala w Turynie udało się wybudzić ze śpiączki nastolatkę, która uległa wypadkowi podczas ucieczki z Ukrainy. Pomogła im w tym... muzyka zespołu Maneskin, którą dziewczyna uwielbia – twierdzą włoskie media.

Wzruszająca scena. Przepędzili Rosjan, zobaczyła syna po 74 dniach

Pod Charkowem nagrano poruszającą scenę. Mężczyzna, który służy w policji i wspiera ukraińskie siły odpierającej ataki rosyjskich najeźdźców, po...

zobacz więcej

Do tragicznego wypadku, po którym dziewczyna wpadła w śpiączce, doszło tuż po napaści Rosji.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

16-latka i jej ojciec od razu postanowili, że uciekną z Ukrainy. Wyruszyli na zachód samochodem, ale już na początku podróży mieli wypadek. Mężczyzna zginął na miejscu, a dziewczyna została ciężko ranna. Dzięki pomocy wolontariuszy ze stowarzyszenia MirNow trafiła do szpitala we Lwowie, a stamtąd przetransportowano ją do Turynu.

Słuchała Maneskin i dlatego miała wybudzić się ze śpiączki


Tam, jak podaje agencja ANSA, po ponad dwóch miesiącach dziewczyna zaczęła się wybudzać. Pomogły w tym dźwięki puszczanych w jej sali piosenek włoskiego zespołu Maneskin.

– Jest ich wielką fanką i pewnej nocy, słuchając jednej z ich piosenek, dała wyraz swoim emocjom – powiedział Maurizio Beatrici, dyrektor oddziału neurorehabilitacyjnego turyńskiego szpitala. Widoczna reakcja, pierwsze po wypadku uzewnętrznienie emocji, to ważny moment w terapii, jednak droga pacjentki do zdrowia jest jeszcze daleka, bo wybudzenie ze śpiączki to nie nagłe przebudzenie, lecz długotrwały i żmudny proces. Bardzo ważna jest w nim stymulacja wszystkich zmysłów oraz pozytywne pobudzenie emocji pacjenta. Stąd pomysł lekarzy turyńskiego szpitala, by nadal odtwarzać rannej Ukraince muzykę jej ulubionego zespołu.

Zobacz także: To pierwszy raz w historii. Ukrainka dostała od Polski serce [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej