RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Powstrzymać chęć odwetu”. Macron apeluje, by „nie poniżać” Rosji

Emmanuel Macron mówi, by nie wykluczać „żadnego z partnerów” (fot. Aurelien Meunier/Getty Images)
Emmanuel Macron mówi, by nie wykluczać „żadnego z partnerów” (fot. Aurelien Meunier/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Francji Emmanuel Macron w Parlamencie Europejskim zadeklarował wsparcie dla narodu ukraińskiego. – W przyszłości będziemy jednak musieli odbudować pokój. Nie zapominajmy o tym. Musimy odbudować pokój przy stole z Rosją i Ukrainą – podkreślił. Zdaniem francuskiego przywódcy nie uda się zbudować pokoju, „poniżając” Rosję.

Wielki nieobecny parady. Duża niespodzianka na Placu Czerwonym

W tradycyjnej Paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie nie wziął udziału szef sztabu generalnego rosyjskiej armii generał Walerij...

zobacz więcej

Konferencja prasowa odbyła się w poniedziałek w Parlamencie Europejski w Strasburgu z okazji Dnia Europy. W swoim wystąpieniu Emmanuel Macron zapewnił, że jest po stronie Ukrainy.

Macron o wspólnej z Rosją drodze do pokoju


– Jesteśmy tu, by pomóc narodowi i państwu ukraińskiemu stawiać opór. Jesteśmy do dyspozycji, jeśli chodzi o pomoc humanitarną, przyjmowanie uchodźców. Nadal będziemy przyjmować sankcje przeciwko Rosji, których celem jest zatrzymanie wojny. Będziemy też postępować odpowiedzialnie, by doprowadzić do zawieszenia broni i zapobiec rozlaniu się konfliktu na inne części Europy – zadeklarował Macron na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą PE Robertą Metsolą i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Ocenił, że gdy pokój wróci do Europy, będziemy musieli odbudować nową równowagę bezpieczeństwa oraz „będziemy musieli wspólnie powstrzymać chęć odwetu i upokorzenia”. – W przeszłości zniszczyły one drogę do pokoju – stwierdził prezydent Francji.

O jakich partnerach mówi prezydent Francji?


Wystąpienie prezydenta cytuje francuski portal BFM TV podając, że zdaniem Macrona „pokoju nie zbuduje się na »poniżeniu« Rosji”.

– Musimy odbudować pokój przy stole z Rosją i Ukrainą. Warunki tych rozmów zostaną zdefiniowane przez Rosję i Ukrainę. Nigdy nic nie osiągniemy, zaprzeczając istnieniu któregoś z partnerów, czy wykluczając go – zastrzegł prezydent Francji. Zobacz także: „Pobedobesie” – fanatyzm, obsesja czy zbiorowe opętanie? Tak świętuje Rosja [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej