RAPORT

Wojna na Ukrainie

Bombowce i myśliwce. Chińskie samoloty w pobliżu Tajwanu

Ćwiczenia marynarki chińskiej (fot. Sun Zifa/China News Service via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Ćwiczenia marynarki chińskiej (fot. Sun Zifa/China News Service via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

„Wojska Chińskiej Republiki Ludowej przeprowadziły ćwiczenia wojskowe niedaleko Tajwanu celem udoskonalenia operacji wojskowych marynarki i lotnictwa” - oświadczyła Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza w poniedziałek. Tajwan przez ostatnie dwa lata zgłaszał częste przypadki wojskowej aktywności Chin.

Chiny sięgną po Tajwan? Dyrektor CIA: bacznie obserwują sytuację na Ukrainie

William Burns, dyrektor CIA, na konferencji zorganizowanej przez Financial Times ostrzegał, że Chiny bacznie monitorują inwazję Rosji na Ukrainę....

zobacz więcej

W piątek Siły Powietrzne Republiki Chińskiej (Tajwanu) przepędziły ze swojej strefy powietrznej 18 samolotów chińskich. Podobne przypadki zgłoszono także w sobotę i niedzielę, jednak z udziałem mniejszej liczby samolotów.

Minister obrony Tajwanu Chiu Kuo-cheng powiedział, że sprzęt użyty w ćwiczeniach armii chińskiej obejmował bombowce, myśliwce oraz samoloty i helikoptery do zwalczania łodzi podwodnych.

W zeszłym tygodniu Japonia oświadczyła, że osiem chińskich statków na czele z lotniskowcem przepłynęło obok łańcucha wysp Okinawa w kierunku północno-wschodniej części Republiki Chińskiej.

Chiny nigdy nie zrzekły się swoich roszczeń do położonej na południu wyspy. Cieśnina Tajwańska nadal pozostaje punktem zapalnym. Republika Chińska odrzuca żądania Pekinu zaznaczając, że tylko obywatele tego 23-milionowego kraju mogą decydować o swojej przyszłości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej