RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Sowiecka” czołówka „Wiadomości” TVP za PO-PSL. Zobacz wideo

Czołówka „Wiadomości" TVP, 9 maja 2013 rok (fot. TVP1)
Czołówka „Wiadomości" TVP, 9 maja 2013 rok (fot. TVP1)

Gdy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL, czołowi politycy Telewizji Polskiej robili wywiady z przywódcami Rosji i atakowali PiS za ostrą postawę wobec Kremla. Warto przypomnieć, jak jeszcze dziewięć lat temu wyglądała czołówka „Wiadomości” gloryfikująca Armię Czerwoną.

Wiceszef MSZ o aferze w Niemczech: Historyczny wstyd [WIDEO]

W Berlinie na obchodach 77. rocznicy kapitulacji nazistowskich Niemiec policja rekwirowała ukraińskie flagi. „Sojusz wielu europejskich polityków z...

zobacz więcej

9 maja Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa – upamiętnienie pokonania przez ZSRR nazistowskich Niemiec w czasie II wojny światowej.

Tego dnia ulicami Moskwy tradycyjnie przechodzi wojskowa defilada. Reżimowe media rozpowszechniają propagandę o „potężnej armii” rosyjskiej i wmawiają obywatelom, że ich militarne możliwości są niemal nieograniczone.

Zobacz także:   „Przejść na gospodarkę wojenną!”. Szokujące tezy w rosyjskiej TV

Gdy szefem „Wiadomości” TVP był Piotr Kraśko, w 2013 r., wydarzenia w Moskwie uważano za tak istotne, że w całości poświęcono im czołówkę serwisu przygotowanego 9 maja.

Widzom pokazywano lśniące mundury rosyjskie i żołnierzy maszerujących po Placu Czerwonym. „Aż ciężko dziś uwierzyć, ile prorosyjskiej narracji było wtedy w TVP” – komentują dziś internauci, którzy przypominają czołówkę „Wiadomości” z 2013 r.

Zobacz wideo.

Polacy zabrali głos ws. papieża Franciszka

Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu cieszy się w Polsce dużym uznaniem i sympatią. Jego postawa w sprawie ataku Rosji na Ukrainę...

zobacz więcej

Użytkownicy sieci przypominają też materiał, w którym Jarosław Kaczyński był atakowany za ostrzeganie przed Rosją. Szef PiS rozpowszechniał wówczas w Europie list informujący, że „neoimperialna polityka zagraniczna Rosji” nie budzi wystarczająco ostrych reakcji Europy, a liderzy państw zbyt pochopnie zacieśniają współpracę z Kremlem.

Zobacz także:   Odtajniona notatka. „Kontroświadczeniem” Tuska „zneutralizować” wypowiedzi Kaczyńskiego

Działania lidera Prawa i Sprawiedliwości spotkały się z ostrą reakcją polityków PO.

Ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski mówił, że zastanawia się, czy Kaczyński „jest na proszkach”. Z kolei Sławomir Nowak (dziś oskarżony przez prokuraturę, wtedy sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta) apelował o wycofanie się z tego listu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej