RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wyraźna zmiana poparcia dla PiS. Jest nowy sondaż

Na ile mandatów mogłyby liczyć poszczególne partie? (fot. PAP/Rafał Guz)
Na ile mandatów mogłyby liczyć poszczególne partie? (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, to zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, które notuje spory wzrost poparcia – tak wynika z nowego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

„W Polsce nadal są aktywne siły, które odwołują się do obcych mocarstw”

Europoseł Patryk Jaki w programie „Strefa starcia” na antenie TVP Info, nawiązując do narodowego święta 3 Maja, porównał zachowanie konfederacji...

zobacz więcej

Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować chce 37,8 proc. badanych. To o 3,2 pkt. proc. więcej niż w badaniu z drugiej połowy marca. Z takim wynikiem PiS mógłby liczyć na 223 mandaty w Sejmie.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, którą popiera 24,9 proc. respondentów (wzrost o 1,7 pkt proc.). W Sejmie mogłoby więc zasiąść 140 parlamentarzystów KO.

Ostatnie miejsce politycznego podium zajmuje Lewica z wynikiem 10,2 proc. (3,3 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu). Z takim wynikiem Lewica mogłaby wprowadzić do Sejmu 45 posłów.

Hołownia poza podium, Konfederacja poza Sejmem


Kolejne miejsce przypada Polsce 2050 Szymona Hołowni, którą wskazało 9 proc. Respondentów (spadek o 2,1 pkt proc.). Partia Szymona Hołowni zdobyłaby w ten sposób 37 mandatów. Do Sejmu wszedłby także PSL-Koalicja Polska (5,4 proc., 0,6 pkt proc. więcej), co skutkowałoby wprowadzeniem 14 posłów. Poza parlamentem znalazłaby się Konfederacja. Chęć głosowania na tę formację zadeklarowało 4,7 proc. ankietowanych (2 pkt proc. mniej niż w marcu), poniżej 5-procentowego sejmowego progu. 8 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 2-4 maja 2022 roku na grupie 1000 osób. Badanie wykonano metodą CAWI (ankiety elektroniczne).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej