RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szabla od Kamińskiego, kłamstwa od Pieskowa, euro od Petru

Mariusz Kamiński, Dmitrij Pieskow, Ryszard Petru (fot. PAP/Leszek Szymański; Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)
Mariusz Kamiński, Dmitrij Pieskow, Ryszard Petru (fot. PAP/Leszek Szymański; Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)

Ważne święto Polaków okazało się dla opozycji okazją, by szargać dobre imię naszego państwa i narodu w Parlamencie Europejskim. Przedstawiciele unijnych elit są gotowi karać Polskę wspierającą Ukrainę a nie Rosję, która prowadzi przeciwko niej wojnę.

Europejskie embargo na rosyjską ropę. Jest stanowisko Niemiec

Rząd RFN popiera europejskie plany wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy. Podczas wstępnych rozmów na temat szóstego pakietu sankcji Berlin...

zobacz więcej

Niedziela. 18. rocznica wejścia Polski do UE


W niedzielę przydało święto pracy i jednocześnie 18. rocznica naszej obecności w Unii Europejskiej. „Polska i cała Europa zdają w tym czasie prawdziwy egzamin dojrzałości; zjednoczona, solidarna Europa była marzeniem pokoleń Polaków, musimy obronić to marzenie dla przyszłych pokoleń” – napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu rozmawiał tego z dnia przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o dalszej współpracy w ramach UE, sytuacji na Ukrainie, środkach finansowych dla Polski z budżetu unijnego oraz wsparciu unijne dla uchodźców z Ukrainy. W przesłaniu na kongres partii Bracia Włoch Mateusz Morawiecki stwierdził, że „wojna na Ukrainie pokazuje, jak niezbędne są państwa narodowe”. Możemy dodać również, że niezdolność Unii Europejskiej do udzielania pomocy uchodźcom czy blokowanie przez nią funduszy takich jak KPO, potwierdza to również. Patrząc na efektywność unijnych sankcji oraz szczątkową unijną pomoc dla Ukrainy, możemy zaryzykować tezę, że gdyby Unia Europejska była już dzisiaj federacją w rękach Niemców i Francuzów, Ukraina byłaby zdana wyłącznie na samą siebie.

Taka jest również koncepcja Rosji, której szef dyplomacji Siergiej Ławrow zwrócił się do naszych unijnych instytucji: – Kraje Zachodu powinny ściągnąć lejce Polsce i Ukrainie – oświadczył Ławrow w wywiadzie dla saudyjskiego kanału telewizyjnego „Al-Arabiya”. I trzeba powiedzieć, że Bruksela się słucha i ściąga lejce jak tylko może: nie zobaczymy w tym tygodniu ani jednego euro na uchodźców, ani jednego euro na KPO, za to odbędzie się kolejna debata i powstanie kolejna rezolucja PE przeciw Polsce.

Tymczasem Donald Tusk wykorzystał 18. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, żeby zebrać w Gdańsku swoich zwolenników. Na przemówienie Tuska podczas wiecu organizowanym przez prezydent miasta Aleksandrę Dulkiewicz tłumów nie było. Ledwie kilkadziesiąt osób chciało usłyszeć co ma im do powiedzenia szef Platformy Obywatelskiej.

Zobacz także: Tulipany dla Marii Kaczyńskiej. Uroczystość na Krakowskim Przedmieściu


Dużo więcej osób pojawiło się podczas XII Międzynarodowych Targów Tulipanów w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce. Targi odwiedził prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. W pierwszym dniu targów tradycyjnie jest prezentowana nowa odmiana tulipana. W tym roku nową odmianę nazwano na cześć Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy. Dla Pierwszej Damy tulipany są kwiatami wyjątkowymi, ponieważ otrzymała je od swojego przyszłego męża, 28 lat temu, podczas oświadczyn.

Poniedziałek. Nancy Pelosi w Polsce


2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. „Nasze biało-czerwone barwy codziennie napawają nas dumą. A dziś, w tym szczególnym dniu, wywieśmy biało-czerwone flagi na naszych domach” – zaapelował prezydent Andrzej Duda w opublikowanym nagraniu. – To co widzimy na Ukrainie, to tragiczne ziszczenie się słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dlatego że jest taki naród, który uważa, że inne powinny być mu podporządkowane, na co my – wolny świat - mówimy zdecydowanie nie – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystych obchodów święta Polonii i Polaków za Granicą.

Nancy Pelosi w Kijowie. Spotkała się z prezydentem Ukrainy

Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, przybyła do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. „Dziękujemy za...

zobacz więcej

Tego dnia prezydent spotkał się w Warszawie z powracającą z Ukrainy przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. Chcę powiedzieć „dziękuję” całemu polskiemu narodowi i polskiemu rządowi za wielkoduszność, szczodrość i wsparcie demokracji – mówiła Pelosi dziennikarzom po spotkaniu z prezydentem Dudą. Przewodnicząca była serdecznie przyjęta również przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. To kolejny z najważniejszych polityków amerykańskich, który odwiedzał Polskę demonstrując silne relacje sojusznicze między naszymi państwami.

Te relacje przekładają się także na militarne konkrety. Rozpoczęły się właśnie międzynarodowe ćwiczenia Defender Europe i Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierz. W zaplanowanych, wspólnych szkoleniach w Polsce weźmie udział m.in. ponad 7 tys. żołnierzy z państw NATO i partnerskich. Ćwiczenia odbędą się m.in. w obiektach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i Żaganiu i będą trwały do końca maja.

Tymczasem Warszawa poszła na wojnę… z kibicami. Władze Warszawy zabroniły kibicom wnoszenia flag i sektorówek na finał Pucharu Polski w piłce nożnej, który odbywał się na Stadionie Narodowym. Wielu fanów nie weszło na stadion, a inni utknęli w gigantycznych kolejkach. Złych emocji nie zabrakło, a ratusz tłumaczył, że działa na polecenie straży pożarnej. „Szanowny panie prezydencie Rafale Trzaskowski, uprzejmie proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd” – zaapelował Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Wtorek. Święto Konstytucji 3 Maj


„231 lat temu przyjęto uchwałę Sejmu Wielkiego ustanawiającą Konstytucję. Pierwszy w Europie i drugi na świecie, po amerykańskim, tak rewolucyjny jak na tamte czasy dokument ustrojowy. Polska Konstytucja była dalej idąca niż ta zza oceanu, bo wykluczała niewolnictwo” – napisał premier Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych.

Zobacz także: Prezydent Duda: Między Polakami a Ukraińcami, gdzie często leżała broń, został położony chleb


Prezydent Andrzej Duda przemawiał na Placu Zamkowym podczas oficjalnych uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 maja. Nie obyło się bez nawiązania do sytuacji na Ukrainie: – W całym ogromie historii, tak trudnej w ostatnich stuleciach, gdzie na wspólnym stole między Polakami a Ukraińcami tak często leżał karabin, topór, broń, został położony chleb. Została położona dłoń na dłoń – mówił prezydent Andrzej Duda, dziękując Polakom za pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Prezydent Biden poleci na Ukrainę? Komentarz Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden chciałby pojechać na Ukrainę, ale na razie nie opracowujemy takiego planu, nadal oceniamy sytuację – poinformowała w...

zobacz więcej

Do Polski z okazji święta napłynęły gratulacje i życzenia z całego świata. „W chwili, kiedy Stany Zjednoczone i Polska stoją razem w obliczu rosyjskiej agresji, kluczowe znaczenie trwałego partnerstwa między naszymi narodami jest niezmiernie jasne. Jako partnerzy, przyjaciele i sojusznicy w NATO pracujemy razem każdego dnia, by promować nasze bezpieczeństwo zbiorowe, wspólny gospodarczy dobrobyt i wspólne demokratyczne wartości” – napisał sekretarz stanu USA Anthony Blinken w komunikacie wydanym z okazji 231. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Blinken podkreślił, że na obecny kryzys Polska zareagowała „wielką hojnością, przywództwem i stanowczością” i wyraził nadzieję na dalszą współpracę w sprawach regionalnych i globalnych.

Piękne słowa padły również podczas uroczystości trzeciomajowych w USA. – Polska stoi w awangardzie narodów wspierających walkę Ukraińców i Białorusinów o wolność i całą swoją historią symbolizuje pragnienie wolności – powiedziała asystentka sekretarza stanu USA ds. europejskich Karen Donfried podczas uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 maja w Waszyngtonie z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego.

„Prawa i wolności to wielki skarb ludzkości; dzisiaj nasze kraje i społeczeństwa stoją po tej samej stronie w walce o światową demokrację” – to z kolei wypowiedź premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, który również złożył Polakom życzenia z okazji święta Konstytucji 3 maja. „Wolna Ukraina broni tych samych wartości jakie przyświecały obrońcom Rzeczypospolitej w 1791 r.” – odpowiedział szefowi ukraińskiego rządu premier Mateusz Morawiecki.

Zupełnie inne życzenia przygotowali dla Polaków europarlamentarzyści z lewicy i EPL. W Parlamencie Europejskim w dniu polskiego święta narodowego odbyła się kolejna debata. Nie o tym, jak najszybciej skierować do Polski pieniądze dla uchodźców i z funduszu odbudowy, tylko o tym, jak pieniądze Polsce zabrać. Choć debata nie skusiła wielu europosłów (na 750 przyszło tylko 20!) emocji nie zabrakło. Komisarz ds. Sprawiedliwości Didier Reynders mówił, że w oczach Komisji stan rządów prawa w Polsce nadal daje powody do obaw. – Wyrażam ubolewanie, że dzisiaj nie jestem w stanie uwzględnić żadnych zmian pozytywnych, jeśli chodzi o praworządność w Polsce czy na Węgrzech. (…) Będziemy oczywiście nadal działać, interweniować przy każdej okazji – mówił komisarz Reynders.

Tarczyński w PE: Gdzie byliście, hipokryci? [WIDEO]

Bardzo się cieszę, że troszczycie się o wolność słowa, o wolne media. Cieszę się, że mówicie o Pegasusie oraz innych urządzeniach, które były...

zobacz więcej

Atakujący Polskę doczekali się mocnej odpowiedzi europosła PiS Joachima Brudzińskiego: – Politycy, którzy mają czelność dzisiaj pouczać dzisiaj polski rząd. Wasz Zielony Ład ma być zasilany ruskim gazem. Wasi przywódcy namawiają wasze firmy, by nie likwidować biznesów w Rosji, bo marzą wam się brudne, poplamione krwią ruble, które wymienicie na euro rzekomo już czyste. Tej plamy na honorze już nie zmyjecie. Historia wam tego nie zapomni. Możecie próbować ganić Polaków, ale to nasz kraj jest dzisiaj na ustawach wolnego świata (…) Dziś jest ważny dzień dla Polaków, święto narodowe, ustanowiono je na pamiątkę Konstytucji 3 maja. (…) Chciałbym zapytać Francuzów, jakbyście się czuli, gdyby was 14 lipca ktoś próbował pouczać, prowadził debatę na temat brutalnej reakcji policji na protesty „żółtych kamizelek” i próbował strofować za wasze władze? Dlaczego więc psujecie święto Polaków? Dlaczego próbujecie odebrać nam prawo do bycia dumnymi Europejczykami w dniu naszego najważniejszego narodowego święta? To Konstytucja 3 maja była wzorem dla waszych konstytucji – mówił w PE europoseł Joachim Brudziński.

Środa. Parlament Europejski znów przeciwko Polsce


Do trzeciomajowej debaty w Parlamencie Europejskim odniósł minister w KPRM Michał Wójcik w rozmowie z portalem tvp.info. – To, co zrobiono wczoraj w Strasburgu, to wielki cios zadany nam wszystkim (…) Jest wiele standardów praworządności, które Niemcy czy Francja konsekwentnie łamią. Obchodzenie embarga na dostawy broni dla Rosji to tylko ten najnowszy z nich. Przypomnę, że wcześniej jedna z francuskich gazet pisała choćby o kwestii wspólnych polowań sędziów TSUE z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Mimo że po tych doniesieniach skierowano list do szefowej KE, sprawa nie została wyjaśniona – mówił minister Michał Wójcik.

Tymczasem Parlament Europejskiej nie odpoczywa Polsce. W środę rozpoczęła się debata na temat inwigilacji za pomocą oprogramowania Pegasus w państwach Unii Europejskiej. Polskiej racji stanu bronił Dominik Tarczyński: – W doniesieniach mediów czytamy: „Oprogramowanie szpiegujące FinFisher lub FinSpy zostało stworzone w Monachium i jest sprzedawane policji oraz służbom specjalnym wielu państw, w tym niemieckiej policji federalnej”. Gdzie wtedy byliście hipokryci? Gdzie byliście, gdy premierem rządu w Polsce był Donald Tusk, a 38 dziennikarzy było podsłuchiwanych? – pytał europoseł PiS podczas przemówienia w PE.

Czwartek. Gwałciciele-wyzwoliciele według Tuska


Szef MSWiA Mariusz Kamiński spotkał ministrami spraw wewnętrznych Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii w Hostomlu pod Kijowem. – Jesteśmy z Ukrainą od pierwszej chwili rosyjskiej inwazji i będziemy do ostatniej, czyli zwycięstwa Kijowa (…) Ta wojna ma czarno-biały odcień, jest to walka dobra ze złem. Wolna, niepodległa Ukraina zmaga się z brutalną, faszystowską rosyjską agresją. Wszystkie racje moralne są po stronie narodu ukraińskiego, a każdy przyzwoity człowiek i każde przyzwoite państwo wspiera w tym konflikcie rząd w Kijowie – mówił w Hostomlu minister Kamiński. Podczas spotkania szef polskiego MSWiA przekazał ministrowi spraw wewnętrznych Ukrainy Denysowi Monastyrskiemu szablę, którą polscy wojskowi otrzymują od prezydenta podczas uroczystości nadania stopni generalskich.

Morawiecki: Zmobilizowaliśmy miliardy dolarów. Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy

Pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji Mateusza Morawieckiego i Magdaleny Andersson na Stadionie Narodowym w Warszawie odbywa się...

zobacz więcej

Minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau spotkał się z przebywającym w Polsce swoim czeskim odpowiednikiem Janem Lipavskym. – Wojna w Ukrainie niesie zagrożenia dla nas wszystkich; cieszę się, że Republika Czeska jest dziś z nami i w tak trudnym momencie możemy na siebie wzajemnie liczyć – mówił prof. Rau po zakończeniu polsko-czeskich rozmów.

A na Stadionie Narodowym pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji Mateusza Morawieckiego i Magdaleny Andersson odbyła się międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy. – Zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów, to są nasze zobowiązania z dziś – poinformował Mateusz Morawiecki. W konferencji wzięli udział między innymi przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz premierzy Ukrainy, Finlandii i Rumunii. Online łączył się z Warszawą prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że jest to kolejny rozdział europejskiej pomocy dla tego kraju oraz podziękowała wszystkim Europejczykom, a zwłaszcza Polakom za pomoc i solidarność okazywaną uchodźcom.

Mniej więcej w tym samym czasie inne podziękowania Polsce złożył Parlament Europejski. Eurodeputowani przyjęli kolejną rezolucję ws. praworządności, w której wezwali KE i Radę do podjęcia bardziej stanowczych kroków oraz dalszego blokowania Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Za rezolucją głosowali m.in. Danuta Hubner z PO, Leszek Miller i Robert Biedroń z Lewicy czy Róża Thun reprezentująca Polskę 2050. „Bez złudzeń, plan głodzenia finansowego oraz grillowania Polski przez KE trwa. Ylva Johansson, komisarz ds. wewnętrznych UE, mówi, że nie będzie nowych środków na uchodźców z Ukrainy ani pieniędzy z covidowego Funduszu Odbudowy na KPO” – napisał europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
EPL odcina Polskę od pieniędzy, a jej szef Donald Tusk w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych Donald Tusk na konferencji prasowej mówił o „bezduszności dzisiejszej władzy” i domagał się od rządzących, by przy „dzisiejszej drożyźnie” podnieśli rentę socjalną. Co ciekawe, kiedy sam kierował rządem na wsparcie osób niepełnosprawnych przeznaczał ułamek obecnej kwoty. – Priorytetem rządu jest dalsze wspieranie osób niepełnosprawnych. Od 2015 r. nakłady na ten cel wzrosły o 140 proc. – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Petru miał wymienić jeden swój sukces. Chwila milczenia i... [WIDEO]

Ryszarda Petru w Radiu ZET oskarżył rządzących, że inflacja w Polsce wyrwała się spod kontroli. Skrytykował też propozycje Donalda Tuska. Gdy padło...

zobacz więcej

Dużo emocji przyniosło także wystąpienie Donalda Tuska dla studentów UMCS w Lublinie. – W moim mieście, Gdańsku, 60 proc. kobiet zostało zgwałconych. W pobliskim Lęborku – 90 proc. I to byli „wyzwoliciele”. No w jakimś sensie tak, bez wątpienia, uwalniali nas od nazizmu – opowiadał o czasach II wojny światowej Tusk, z wykształcenia historyk. Trzeba przyznać, że tylko Tusk jest w stanie stworzyć koncepcję „gwałciciela-wyzwoliciela”. Aż dziwne, że siedzące na widowni panie nie zareagowały adekwatnie. Może zwolenniczki Tuska nie są w stanie oprzeć się jego „męskiemu autorytetowi” a ich feminizm jest tylko skierowany w stronę przeciwników aborcji?

Piątek. Euro od Petru


Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu telewizji Euronews. – Kolejne groźby Rosji, dotyczące użycia broni jądrowej, ponownego ataku na Kijów, włączenia się Białorusi do wojny, pokazują tylko słabość Rosji, która liczyła na szybkie zwycięstwo na Ukrainie, ale się przeliczyła – mówił szef polskiego rządu

A Parlament Europejski dalej „pracował” nad Polską. Żeby było łatwiej – najskuteczniejsi w zwalczaniu Polski są eurodeputowani opozycji. Ich partnerom z EPL i lewicy wystarczy potem tylko nacisnąć przycisk w głosowaniu za kolejną potępiającą Polską rezolucją. Tym razem w PE wykazał się Robert Biedroń – ten sam, który w wyborach dał słowo, że z mandatu europosła zrezygnuje i odda mandat innemu przedstawicielowi swojej partii. – Nie po to obalaliśmy mur berliński, żeby w innym miejscu Europy wznosić kolejny mur – apelował w Parlamencie Europejskim Robert Biedroń z Lewicy przeciwko budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej. Zaznaczał, że budowa powoduje cierpienie zwierząt, a Unia biernie się temu przygląda. Na Ukrainie trwa wojna, a tow. Biedroń jeszcze nie zrozumiał, że hybrydowe działania Łukaszenki przeciwko Polsce to była przygrywka do niej.

Zobacz także: Rosyjscy żołnierze zaskarżają do sądów rozkazy Putina


A skoro już o kłamstwach i o Kremlu. Rzecznik Putina Dymitr Pieskow ogłosił, że Ukraina powinna się bać Polski. – Integralność terytorialna Ukrainy może być zagrożona przez Polskę. To są oczywiste fakty – powiedział Dmitrij Pieskow. Wcześniej Siergiej Naryszkin, szef Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji (SWZ) twierdził, że Polska i USA rzekomo przygotowują plan „podziału Ukrainy” w celu „ustanowienia kontroli nad jej (Polski – red.) historycznymi posiadłościami”. Zaś Alaksandr Łukaszenka stwierdził, że w przyszłości jeszcze Białoruś i Ukraina będą musiały toczyć wspólnie wojnę przeciwko Polsce. Szkoda, że Robert Biedroń tego wszystkiego nie słyszy, podobnie jak jego koledzy z PE.

„Zdrajcy, szmalcownicy”. Kukiz o europosłach z Polski popierających sankcje przeciw Polsce

– To są zdrajcy, kosmopolici. Europosłowie głosujący za sankcjami przeciwko Polsce są zwykłymi szmalcownikami – ocenił Paweł Kukiz, komentując...

zobacz więcej

Słyszy na szczęście Polski rząd, który przyśpiesza modernizację i dozbrajanie polskiej armii. – Zatwierdziłem umowę na bezzałogowce systemu Gladius. To nowoczesny sprzęt, który wzmocni bezpieczeństwo Polski (…) Pierwsze drony trafią już w tym roku do pułków artylerii rozmieszczonych we wschodniej Polsce. Wykorzystujemy doświadczenia i obserwacje z tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą – poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. W ramach umowy zawartej z polską firmą WB Electronics polska armia otrzyma 4 bateryjne moduły bezzałogowe systemów poszukiwawczo-uderzeniowych.

Minister zdrowia odwołał stan epidemii w Polsce. – Wrzesień będzie testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią COVID-19. Dlatego co najmniej do tego czasu będziemy utrzymywać stan zagrożenia epidemicznego – ogłosił minister Adam Niedzielski.

Wraca normalność i wraca też… Ryszard Petru. Założyciel Nowoczesnej w Radiu ZET był pytany o „jedną inicjatywę”, która zakończyła się jego sukcesem. Ryszard Petru długo myślał i w końcu wymienił „promowanie wejścia Polski do strefy euro”. Chciałoby się powiedzieć: brawo Petru! Taką skutecznością jednak może pochwalić się wielu polityków opozycji. Zapewne na nasze szczęście.

Sobota. Rosja bez sankcji


Paweł Kukiz nie ma wątpliwości: – To są zdrajcy, kosmopolici. Europosłowie głosujący za sankcjami przeciwko Polsce są zwykłymi szmalcownikami – tak lider Kukiz’15 komentował głosowanie Parlamentu Europejskiego nad rezolucją w sprawie dalszego blokowania należnych Polsce wypłat z Funduszu Odbudowy a także pieniędzy na pomoc uchodźcom z Ukrainy. I cóż tu dodać?

We Lwowie otwarto nowe miasteczko kontenerowe dla rodzin, które uciekły przed rosyjską inwazją. Nowy ośrodek, który powstał dzięki pomocy polskiego rządu może pomieścić 320 osób. To już drugie miasteczko kontenerowe, które funkcjonuje we Lwowie dzięki pomocy Polski. Przed dwoma tygodniami premier Mateusz Morawiecki otworzył pierwszy ośrodek w Parku Stryjskim.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

A w Unii Europejskiej trwają przepychanki w sprawie kolejnego pakietu sankcji przeciwko Rosji. – Myślę, że nasze dyskusje na komitecie stałych przedstawicieli powinny dotyczyć skuteczności sankcji a nie indywidualnych egoistycznych interesów poszczególnych państw członkowskich. Wszyscy ponosimy koszty wojny na Ukrainie, koszty rosyjskiej agresji. I właśnie, żeby nie ponosić jeszcze wyższych kosztów, powinniśmy skoncentrować się na sankcjach, które skutecznie zatrzymają wojnę i zmuszą Rosję do zaprzestania agresji – mówił ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Sankcji jednak w tym tygodniu nie uchwalono. Większa zgodność w UE panuje, jeśli chodzi o blokowanie środków finansowych dla Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej