RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pisze ikony na skrzyniach po amunicji [WIDEO]

Skrzynie po amunicji – kojarzą się z wojną i traumatycznymi przeżyciami. Zmienić to postanowił wrocławski ikonograf Hubert Kampa, który tworzy z nich dzieła sztuki, a dochód z ich sprzedaży wspiera Ukrainę.

Muzycy U2 zagrali koncert na stacji metra w Kijowie [WIDEO]

Lider irlandzkiego zespołu rockowego U2 zagrał w niedzielę koncert na stacji kijowskiego metra, by wyrazić poparcie dla Ukrainy i oddać hołd...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Prace powstają w niewielkiej pracowni mieszczącej się przy ulicy św. Antoniego we Wrocławiu. Z dnia na dzień miejsce, w którym królują wizerunki świętych, wypełniły puste skrzynki na amunicję z Ukrainy. A pędzel malarski okazał się skuteczną bronią.

Akcja ma znaczenie symboliczne. Skrzynie, w których przechowywano naboje – narzędzie zbrodni – teraz służą za podobrazie do portretów świętych. Ikony to interpretacje pana Huberta. Każda praca bazuje na emocjach twórcy, dlatego też powstają w różnym czasie – od kilku godzin do kilku dni. Na pierwszej licytacji udało się zebrać ponad 35 tys. zł.

– Na razie sfinansowaliśmy około 30 mundurów, ubraliśmy 30 żołnierzy, łącznie z kamizelkami kuloodpornymi, rzeczami, które były potrzebne, gdzieś mniej więcej około 500 kg żywności, przy czym my koncentrujemy się na żywności, która jest szybka do zjedzenia, czyli gotowe mięso na przykład w słoikach, no i około 20 tys. zł przekazaliśmy na zakup leków – wymienia ikonograf Hubert Kampa, prezes Fundacji In Blessed Art.

Ikonograf właśnie tworzy kolejne ikony. Druga licytacja zaplanowana jest na połowę maja. Dzieła można znaleźć na stronie Fundacji In Blessed Art.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej