RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zwiększenie rygoru w Afganistanie. Talibowie nakazali kobietom całkowicie zakrywać ciała

Kobiety muszą nosić strój zakrywający ciało od stóp do głów (fot. Haroon Sabawoon/Anadolu Agency via Getty Images)
Kobiety muszą nosić strój zakrywający ciało od stóp do głów (fot. Haroon Sabawoon/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Władze w Kabulu wydały dekret nakazujący kobietom zakrywanie ciała od stóp do głów – poinformowała w sobotę agencja Associated Press.

Zamach na meczet w Afganistanie. Są ofiary [WIDEO]

Co najmniej 10 osób zginęło, a 40 zostało rannych w wyniku zamachu bombowego na szyicki meczet w mieście Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu –...

zobacz więcej

Dekret stanowi, iż afgańskie kobiety muszą nosić strój zakrywający ciało od stóp do głów w miejscach publicznych. Muszą się do tego dostosować wszystkie kobiety za wyjątkiem małych dziewczynek oraz kobiet w podeszłym wieku.

„Chcemy by kobiety żyły godnie i bezpiecznie”


– Chcemy, by nasze kobiety żyły godnie i bezpiecznie – powiedział Khalid Hanafi, pełniący obowiązki ministra cnót i występków.

W dekrecie mowa jest również o tym, że kobiety powinny pozostać w domach i nie pracować poza nimi. – Zasady islamu są dla nas ważniejsze niż cokolwiek innego – dodał Hanafi.

Zobacz także: Talibowie zamknęli żeńskie szkoły w Afganistanie kilka godzin po otwarciu

Dekret zezwalający kobietom na ukazywanie w miejscach publicznych jedynie oczu przywodzi na myśl restrykcje, które obowiązywały podczas pierwszych rządów talibów w latach 1996-2001.

Podjęcie takiej decyzji spowoduje pogorszenie i tak nie najlepszych stosunków ze społecznością międzynarodową, a starania talibów mające na celu pozyskanie międzynarodowych darczyńców w obliczu narastającego kryzysu humanitarnego spełzną na niczym. Wcześniej talibowie na przekór własnym obietnicom zdecydowali, że dziewczynki nie mogą chodzić do szkoły powyżej 6 klasy, co również powoduje, że kraj jeszcze bardziej wyklucza się ze społeczności międzynarodowej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej