RAPORT

Pogarda

Z rosyjskich w amerykańskie ręce. Chelsea potwierdza: uzgodniono warunki przejęcia klubu

Kim jest Todd Boehly, nowy właściciel Chelsea? (fot.  Jamie McDonald/Getty Images)
Kim jest Todd Boehly, nowy właściciel Chelsea? (fot. Jamie McDonald/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Chelsea Londyn w komunikacie opublikowanym w sobotę potwierdził, że uzgodniono warunki przejęcia klubu przez grupę kapitałową kierowaną przez Amerykanina Todda Boehly'ego. Oznacza to, że po 19 latach klub przestanie być własnością rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza.

Co były właściciel Chelsea ma wspólnego z rosyjską inwazją?

Roman Abramowicz podjął decyzję o sprzedaży Chelsea FC w obawie przed sankcjami ze strony Wielkiej Brytanii. „Daily Mail” ujawnia, że rosyjski...

zobacz więcej

Klub piłkarskiej ekstraklasy angielskiej w oświadczeniu precyzuje, że inwestycja w wysokości 2,5 mld funtów zostanie przeznaczona na zakup udziałów w klubie, a wpływy te zostaną zdeponowane na zamrożonym koncie bankowym w Wielkiej Brytanii z zamiarem przekazania 100 procent na cele charytatywne, co potwierdził Roman Abramowicz.

Londyn musi jeszcze dać „zielone światło”


Aby środki zostały przelane z zamrożonego brytyjskiego konta bankowego, wymagana będzie zgoda rządu Wielkiej Brytanii.

Ponadto nowi właściciele zainwestują 1,75 mld funtów w dalsze inwestycje na rzecz klubu. Obejmuje to inwestycje w Stamford Bridge, akademię, drużynę kobiet i stadion Kingsmeadow, gdzie piłkarki rozgrywają swoje mecze, oraz dalsze finansowanie Fundacji Chelsea.

Oczekuje się, że sprzedaż zakończy się pod koniec maja, pod warunkiem uzyskania wszystkich niezbędnych zezwoleń regulacyjnych. Więcej szczegółów klub z Londynu poda w najbliższym czasie.

Kim jest Todd Boehly?


Todd Boehly to finansista, współwłaściciel koszykarskiego klubu Los Angeles Lakers i baseballowej drużyny Los Angeles Dodgers: Transakcję nadzoruje nowojorski bank Raine Group. Od 2003 roku, gdy Abramowicz kupił Chelsea za 140 mln funtów, zaczął się najlepszy okres w historii londyńskiego klubu, do czego w wydatnej mierze przyczyniły się duże transfery.

Koniec ery Ambramowicza w Chelsea


Od tego czasu Chelsea pięć razy zdobyła mistrzostwo Anglii, pięć razy Puchar Anglii, trzy razy Puchar Ligi Angielskiej, dwa razy wygrała Ligę Mistrzów (2012, 2021), dwa razy Ligę Europy (2013, 2019). W 2021 roku drużyna zdobyła Superpuchar UEFA i wygrała Klubowe Mistrzostwa Świata.

W zamieszaniu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę rosyjski miliarder, objęty brytyjskimi sankcjami, 2 marca wystawił londyński klub na sprzedaż, twierdząc, że nie będzie starał się o spłatę pożyczek zaciągniętych przez klub w ciągu 19 lat, gdy był właścicielem. Abramowicz zadeklarował, że cały dochód z operacji przekaże na konto ofiar wojny na Ukrainie.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej