RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjska rakieta eksplodowała na orbicie

Na orbicie pojawiły się kolejne kosmiczne śmieci (fot. Shutterstock/Frame Stock Footage)
Na orbicie pojawiły się kolejne kosmiczne śmieci (fot. Shutterstock/Frame Stock Footage)

Stary rosyjski silnik eksplodował na orbicie okołoziemskiej, powodując kolejne śmieci kosmiczne. O zdarzeniu, które miało miejsce w połowie kwietnia poinformowano dopiero teraz. Obiekt, który eksplodował był silnikiem typu Ullage z kosmicznego holownika.

Orbital Assembly uruchomi nie jedną, a dwie stacje dla kosmicznych turystów

Pierwszą już za trzy lata! Amerykańska firma ujawniła nowe informacje w sprawie kosmicznego hotelu na orbicie Ziemi. Według wcześniejszych...

zobacz więcej

O zdarzeniu poinformowała 18. Eskadra Obrony Kosmicznej Sił Kosmicznych USA za pośrednictwem Twittera. Z zamieszczonych informacji wynika, że obiekt skatalogowany jako #32398, rozpadł się 15 kwietnia. Eskadra dodała, że obecnie śledzonych jest szesnaście śmieci kosmicznych, które powstały po tym zdarzeniu.

Zdaniem dziennikarza i autora witryny RussianSpaceWeb.com – Anatolija Zaka – obiekt, o którym mowa był silnikiem typu Ullage z holownika kosmicznego, który pomógł wynieść na orbitę w 2007 roku trzy rosyjskie satelity GLONASS, czyli satelity wspierające rosyjski, satelitarny system nawigacyjny obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską.

Według astrofizyka Jonathana McDowella, który pracuje w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, satelity GLONASS zostały wyniesione na orbitę przy pomocy rosyjskiej rakiety Proton, której górny stopień miał dwa małe silniki pomocnicze.

„Silniki SOZ nie zużywają całego paliwa podczas startu. I mają niefortunną tendencję do wybuchu lata lub dekady później, pozostawiając szczątki na wysoce eliptycznej orbicie” – wyjaśnił na Twitterze McDowell.

Do tej pory eksplodowały co najmniej 54 silniki. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) szacuje, że około 36 tys. kosmicznych śmieci o średnicy co najmniej 10 centymetrów oraz około miliona obiektów o średnicy od 1 do 10 cm krąży obecnie wokół Ziemi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej