RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Bierzesz ibuprofen? Naukowcy przestrzegają przed zagrożeniem

Zamiast ibuprofenu można brac paracetamol (fot. Sshutterstock)
Zamiast ibuprofenu można brac paracetamol (fot. Sshutterstock)

Ibuprofen, wydawany bez recepty i powszechnie stosowany środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, może u niektórych trwale uszkodzić nerki, jeśli jest przyjmowany w połączeniu z niektórymi lekami na nadciśnienie czy moczopędnymi - informuje pismo „Mathematical Biosciences”.

Jednak warto? Ciekawe wyniki badań wpływu picia wina na zdrowie

Picie wina, zwłaszcza czerwonego, wiąże się z mniejszą ilością szkodliwego tłuszczu trzewnego niż picie piwa i napojów spirytusowych, natomiast...

zobacz więcej

Ibuprofen jest powszechnie stosowany jako środek przeciwbólowy na przykład u osób z bólami pleców, bólami menstruacyjnymi czy bólem zębów. Miliony ludzi przyjmują ibuprofen bez żadnych problemów zdrowotnych. Jednak nowe badanie ostrzega przed łączeniem tego popularnego leku z diuretykami (środkami moczopędnymi) oraz inhibitorami układu renina-angiotensyna (RSA).

Diuretyki i inhibitory RSA są powszechnie przepisywane osobom z nadciśnieniem (zwykle razem) i dostępne pod różnymi markami farmaceutycznymi.

Naukowcy z kanadyjskiego University of Waterloo wykorzystali symulacje komputerowe do modelowania interakcji trzech leków oraz ich wpływu na nerki. Symulowane komputerowo badania leków mogą szybko przynieść wyniki, które w badaniach klinicznych na ludziach zajęłyby znacznie więcej czasu.

Jak się okazało, u osób o określonych profilach medycznych takie połączenie może powodować ostre uszkodzenie nerek, które w niektórych przypadkach może się utrwalić.

– Nie chodzi o to, że każdy, kto zażyje taką kombinację leków, będzie miał problemy – zaznaczyła Anita Layton, profesor matematyki stosowanej w Waterloo. - Ale badania pokazują, że to problem na tyle istotny, aby należało zachować ostrożność.

Przeczytaj także: Dorośli z astmą są bardziej narażeni na otyłość

Zamiast ibuprodenu autorzy polecają w takich przypadkach przeciwbólowy (ale nie przecuwzapalny) acetaminofen (paracetamol).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej