
Zespół pod kierunkiem prof. Mariusza Zdrojka z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej pracuje nad stworzeniem materiału, który będzie tłumił szkodliwe promieniowanie mikrofalowe. Ma być tani, lekki i na tyle elastyczny, by łatwo go dostosować do różnych produktów – informuje uczelnia.
Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle...
zobacz więcej
– Nasz projekt dotyczy zjawiska, które jest znane jako elektrosmog – wyjaśnia prof. Zdrojek. – Urządzenia i systemy elektroniczne, które nas otaczają, emitują różnego rodzaju promieniowanie elektromagnetyczne. Część jest pożyteczna, wykorzystywana na przykład w telefonach komórkowych. Ale jest też promieniowanie niepożądane, często nazywane śmieciowymi. Mamy z tym do czynienia, gdy jedno urządzenie generuje takie promieniowanie, które szkodzi innemu urządzeniu, stojącemu obok. Są także badania, które pokazują, że pewne rodzaje promieniowania negatywnie wpływają na organizmy żywe, w tym człowieka – dodaje.
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej postanowili skupić się w swoim projekcie na bardzo konkretnym rodzaju promieniowania elektromagnetycznego – promieniowaniu mikrofalowym. Jest ono używane w telefonach komórkowych, GPS, Wi-Fi czy radarach.
– Naszym finalnym produktem jest w pełni opracowana technologia materiału, który można następnie wykorzystać do produkcji konkretnych aplikacji. Aktualnie wspólnie z parterami przemysłowymi testujemy proste aplikacje, aby zweryfikować gotowość technologii do wprowadzenia na rynek: osłony urządzeń elektronicznych i kabli oraz powłoki na końcówki styków elektrycznych – mówi prof. Zdrojek.
Po analizie próbek z misji Chang'e 5 chińscy naukowcy stwierdzili, że grunt księżycowy zawiera składniki pozwalające na przetworzenie dwutlenku...
zobacz więcej