RAPORT

Pogarda

Elektrosmog. Polscy naukowcy pracują nad materiałem ochronnym z grafenu

Kluczową rolę w rozwiązaniu odgrywają płatki grafenowe (fot. PW/mat.pras.)
Kluczową rolę w rozwiązaniu odgrywają płatki grafenowe (fot. PW/mat.pras.)

Najnowsze

Popularne

Zespół pod kierunkiem prof. Mariusza Zdrojka z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej pracuje nad stworzeniem materiału, który będzie tłumił szkodliwe promieniowanie mikrofalowe. Ma być tani, lekki i na tyle elastyczny, by łatwo go dostosować do różnych produktów – informuje uczelnia.

Ten enzym rozkłada plastik. Nowe odkrycie naukowców

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle...

zobacz więcej

– Nasz projekt dotyczy zjawiska, które jest znane jako elektrosmog – wyjaśnia prof. Zdrojek. – Urządzenia i systemy elektroniczne, które nas otaczają, emitują różnego rodzaju promieniowanie elektromagnetyczne. Część jest pożyteczna, wykorzystywana na przykład w telefonach komórkowych. Ale jest też promieniowanie niepożądane, często nazywane śmieciowymi. Mamy z tym do czynienia, gdy jedno urządzenie generuje takie promieniowanie, które szkodzi innemu urządzeniu, stojącemu obok. Są także badania, które pokazują, że pewne rodzaje promieniowania negatywnie wpływają na organizmy żywe, w tym człowieka – dodaje.

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej postanowili skupić się w swoim projekcie na bardzo konkretnym rodzaju promieniowania elektromagnetycznego – promieniowaniu mikrofalowym. Jest ono używane w telefonach komórkowych, GPS, Wi-Fi czy radarach.

– Naszym finalnym produktem jest w pełni opracowana technologia materiału, który można następnie wykorzystać do produkcji konkretnych aplikacji. Aktualnie wspólnie z parterami przemysłowymi testujemy proste aplikacje, aby zweryfikować gotowość technologii do wprowadzenia na rynek: osłony urządzeń elektronicznych i kabli oraz powłoki na końcówki styków elektrycznych – mówi prof. Zdrojek.

Tlen i paliwo z księżycowego gruntu

Po analizie próbek z misji Chang'e 5 chińscy naukowcy stwierdzili, że grunt księżycowy zawiera składniki pozwalające na przetworzenie dwutlenku...

zobacz więcej

Nowy kompozyt


Materiał, nad którym pracują nasi naukowcy, jest kompozytem. To znaczy, że został wykonany z kilku komponentów, które odpowiednio połączone tworzą surowiec o nowych właściwościach – takich, jakich nie ma żaden z jego składników.

– Do ochrony przed elektrosmogiem zwykle wykorzystuje się metale. Ale mają one sporo wad, przede wszystkim są ciężkie i mało plastyczne, a co najważniejsze odbijają elektrosmog zamiast go niwelować. Dlatego zdecydowaliśmy się opracować materiał niemetaliczny i absorbujący promieniowanie elektromagnetyczne – tłumaczy.

Badacze wykorzystali tworzywa sztuczne i ich zalety. Kluczową rolę odgrywają zaś płatki grafenowe. To dzięki nim materiał tak skutecznie pochłania promieniowanie elektromagnetyczne. Naukowcom zależy, by ich pomysł można było wdrożyć bez budowania nowych fabryk czy całkowitej reorganizacji linii produkcyjnych. Ma być tanio i wygodnie. – Materiały obecnie stosowane zastąpimy naszym nanokompozytem – precyzuje prof. Zdrojek. – Wyjaśnię to na przykładzie. Nie chcemy, żeby trzeba było produkować dodatkową osłonę na telefon komórkowy, zakładaną na tę, którą już mamy. Zamiast tego ma być jedna – taka, która będzie miała wszystkie dotychczasowe właściwości, a do tego jeszcze chroniła przed promieniowaniem mikrofalowym.

Firmy patrzą na pomysł z dużym zainteresowaniem, a nawet już dopytują o próbki, które mogłyby zostać zastosowane w ich produktach.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej