RAPORT

Pogarda

Antysemicka retoryka w ustach Tuska i Budki

Donald Tusk i Borys Budka (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Donald Tusk i Borys Budka (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Najnowsze

Popularne

„Żelazna miotła” ma posłużyć politykom Platformy Obywatelskiej do robienia porządku po przejęciu władzy. Takiego określenia użyli w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin Donald Tusk i Borys Budka. Czy przedstawiciele PO świadomie nawiązują do antysemickiej gazety, która ukazywała się w Austrii po I wojnie światowej?

Kolejny odtajniony dokument. „Zbliżanie Polski i Rosji dzięki Tuskowi”

Wojskowi dyplomaci z Polski stacjonujący w Moskwie informowali w 2008 r., że prorosyjska polityka Donalda Tuska jest przyjmowana na Kremlu z...

zobacz więcej

W środę w Lublinie Donald Tusk zapowiedział „zrobienie porządków żelazną miotłą”.

– Jestem generalnie łagodnym człowiekiem, nie mam w sobie potrzeby odwetu, wolałbym łagodzić konflikt, ale bardzo wielu, raczej setki niż dziesiątki funkcjonariuszy PiS będzie musiało odpowiedzieć i to karnie, bo popełniali przestępstwa i robili to w świetle dnia  – zapowiedział były premier.

– Dajcie mi 100, no może 400 dni, żeby zrobić porządek naprawdę żelazną miotłą – dodał szef PO.

Takiego samego określenia użył w rozmowie z Wirtualną Polską Borys Budka. Ten polityk Platformy chce użyć „żelaznej miotły do wymiatania kacyków ze spółek”. Jedną z pierwszych ofiar „czystek Budki” ma być prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Czym była „Żelazna Miotła?”


„Żelazna Miotła” ukazywała się w Austrii w latach 1921–1932. Podobnie jak narodowosocjalistyczny „Der Stuermer” koncentrowała się na atakowaniu Żydów. W gazecie ukazał się m.in, „żydowski kataster”, w którym wymieniono wszystkich Żydów mieszkających w Salzburgu, a także „żydowski pręgierz”, gdzie zawarto nazwiska osób, które kupowały w żydowskich sklepach. Mottem gazety było hasło: „Żelazna miotła zamiata tam, gdzie to jest konieczne. Poinformuje nas o wszelkich szumowinach, którymi powinniśmy się zająć”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej