RAPORT

Pogarda

„Nazizm to nie antysemityzm”. Propagandyści rozwiązali problem z przeprosinami Putina [WIDEO]

Władimir Sołowiow – główny propagandysta Putina i Kremla w rosyjskiej telewizji (fot. Rossija1/ Twitter)
Władimir Sołowiow – główny propagandysta Putina i Kremla w rosyjskiej telewizji (fot. Rossija1/ Twitter)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Władimir Putin przeprosił za antysemickie wypowiedzi swojego ministra Siergieja Ławrowa – poinformował w czwartek Izrael. Kreml odmawia komentarza w tej sprawie, jednak informacja o złagodzeniu tonu przez Moskwę wywołała duże zamieszanie w rosyjskiej machinie dezinformacyjnej. Naczelny propagandysta kanału Rossija1 Władimir Sołowiow tłumaczył widzom, że „nazizm nie musi oznaczać antysemityzmu”.

Rosjanie 9 maja chcą świętować w Warszawie. Ambasada publikuje zaproszenie

9 maja to kluczowa data w rosyjskiej narracji historycznej. Tego dnia Ambasada Rosji w Warszawie zachęca do złożenia kwiatów przy Cmentarzu...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

W wywiadzie dla włoskiej telewizji Ławrow próbował uwiarygodnić rozpowszechnianą przez Kreml tezę, jakoby Rosja na Ukrainie walczyła z „miejscowymi nazistami”. Został zapytany, jak Rosjanie mogą „zdenazyfikować” Ukrainę – kraj, którego przywódca jest Żydem – odparł, że „to, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miałby być Żydem, nie ma żadnego znaczenia. Według mnie także Hitler miał żydowskie pochodzenie”. Dodał, że „Żydzi są największymi antysemitami”.

Te słowa oburzyły władze Izraela: resort dyplomacji wezwał na dywanik rosyjskiego ambasadora, a premier Naftali Bennett zażądał od Rosji przeprosin. W czwartek odbyła się rozmowa Bennetta z Władimirem Putinem w czasie której – jak informowała strona izraelska – rosyjski przywódca przeprosił za słowa Ławrowa.

Kreml w piątek odmówił komentarza czy choćby potwierdzenia, że Putin przeprosił Bennetta – podaje Agencja Reutera.

Nowe dyrektywy w Rossija 1


W dyplomatycznym zamieszaniu nie najlepiej odnajduje się rosyjska propaganda, coraz bardziej chaotyczna w świetle braku strategicznych sukcesów rosyjskiej armii na Ukrainie.

Rosyjscy żołnierze zaskarżają do sądów rozkazy Putina

Kolejne kłopoty „operacji wojskowej” Władimira Putina. Rosyjscy żołnierze dziesiątkami zaskarżają w sądach rozkazy, wysyłające ich do wojny na...

zobacz więcej

Sołowiow – główny propagandysta Putina i Kremla w rosyjskiej telewizji – na antenie Rossija 1 zaprezentował więc zmianę narracji. Uwagę na to zwraca dziennikarka Julia Davis, monitorująca przekaz rosyjskich mediów państwowych. Jej zdaniem propagandyści otrzymali „nowe dyrektywy” i twierdzą, że nazizm, z którym walczą, jest „antysłowiański i antyrosyjski”.

Taką narrację sufluje właśnie Sołowiow:

„Nazizm nie musi oznaczać antysemityzmu. To właśnie wymyślają Amerykanie, mówią, że Zełenski jest Żydem, więc nie może być nazistą. Oczywiście, że może być. Nazizm nie musi być antysemicki, może być antysłowiański, antyrosyjski, a taki właśnie jest nazizm ukraiński” – grzmiał w telewizyjnym studiu.

„Ekspertka” o „globalnym projekcie nazistowskim”


Wątek kontynuowała politolog Elena Ponomareva, zdaniem której na Zachodzie widać „ożywienie globalnego projektu nazistowskiego”.

– Przez dziesięciolecia Zachód wykorzystywał Ukraińców jako biomasę, z której formowano orki i oddziały szturmowe, jak te siedzące w Azowstalu, więc ich wysiłki były skuteczne – stwierdziła „ekspertka”. Zobacz także: Urabianie po rosyjsku. „Eksperci” Rossija1 rozrysowują plany ataku na Polskę i kraje bałtyckie

Propaganda w ślepej uliczce?


Część niezależnych rosyjskich komentatorów ocenia, że rosyjska propaganda zabrnęła w ślepą uliczkę. Ekonomista Władimir Miłow w rozmowie z Radiem Svoboda zwrócił uwagę na chaotyczność kremlowskiej propagandy. W jego ocenie, widoczny jest wyraźny brak komunikacji między Kremlem i propagandystami.

– Putin ze swoimi generałami jest zajęty dyskusjami o sytuacji na polu walki i nie daje konkretnych wytycznych. Dlatego oni próbują lepić co popadnie z tego materiału, który do nich dociera. Putin na coś naciska, a propagandyści tańczą wokół tego ogniska tak, jak potrafią – stwierdził Rosjanin.

Zobacz także: Rosja nadal płonie. Potężny pożar we Władykaukazie [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej