RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polscy żołnierze na Ukrainie? Zobacz, co uważa o tym większość Polaków

Polscy żołnierze na poligonie w Nowej Dębie, zdjęcie ilustracyjne (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Polscy żołnierze na poligonie w Nowej Dębie, zdjęcie ilustracyjne (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

56,8 proc. Polaków uważa, że polscy żołnierze powinni wziąć udział w misji na Ukrainie. Warunek: musi to być misja pokojowa i zorganizowana przez NATO, ONZ lub Unię Europejską. Jako pierwszy takie rozwiązanie zaproponował lider PiS Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Kijowie.

Tusk o rosyjskich gwałcicielach: W jakimś sensie wyzwalali

W 2009 r. na spotkaniu z Władimirem Putinem szef PO Donald Tusk mówił, że „żołnierze radzieccy wyzwalali Polskę spod okupacji hitlerowskiej”....

zobacz więcej

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że za udziałem polskich żołnierzy w misji pokojowej na Ukrainie opowiedziała się większość badanych. Przeciwnego zdania było 32,5 proc., a nie miało zdania 10,7 proc.

Zobacz także:   Jarosław Kaczyński: Misja pokojowa zmieniłaby sytuację strategiczną na Ukrainie

Jak zaznacza dziennik, opinie respondentów rozkładają się mniej więcej tak samo wśród zwolenników rządu (63 proc.), jak i opozycji (64 proc.).

Za wysłaniem wojsk liczniej opowiadają się mężczyźni i osoby mające więcej niż 30 lat.

Częściej za udziałem w takiej misji są osoby mające wyższe wykształcenie (72 proc.), czerpiące informacje z programu TVN „Fakty” (70 proc.), głosujące w ostatnich wyborach na Koalicję Obywatelską PO-PSL (71 proc.), a w ostatnich wyborach prezydenckich na Szymona Hołownię (73 proc.) lub Krzysztofa Bosaka (72 proc.).

Rosyjscy żołnierze zaskarżają do sądów rozkazy Putina

Kolejne kłopoty „operacji wojskowej” Władimira Putina. Rosyjscy żołnierze dziesiątkami zaskarżają w sądach rozkazy, wysyłające ich do wojny na...

zobacz więcej

Gazeta przypomniała, że z propozycją wprowadzenia na Ukrainę misji pokojowej NATO wyszedł w trakcie wizyty w Kijowie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zobacz także:   Tusk zapewnia, że nie wyrzucał dziennikarzy. Oto lista nazwisk

– Kijów jest tym miejscem, gdzie kieruje się obroną Ukrainy. Ważne, by powiedzieć o tym tutaj przywódcom europejskim i USA, że chodzi o czyny i odwagę, której często brakuje – mówił po spotkaniu z prezydentem Zełenskim członek delegacji, wicepremier Kaczyński.

– Ta misja nie może być bezbronną misją. Musi ona dążyć do pomocy humanitarnej i pokojowej na Ukrainie. Europa i cały demokratyczny świat tego bardzo potrzebuje – zaznaczał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej