RAPORT

Wojna na Ukrainie

Orban o sankcjach wobec Rosji: Bomba atomowa na naszą gospodarkę

Viktor Orban (fot. PAP/EPA/Benko Vivien)
Viktor Orban (fot. PAP/EPA/Benko Vivien)

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowych sankcji wobec Rosji, w tym całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy, jest jak bomba atomowa zrzucona na węgierską gospodarkę – powiedział premier Węgier Viktor Orban w piątkowym wywiadzie dla państwowego radia.

Rakiety uszkodziły 810 mieszkań. Ofiar mogło być mnóstwo, ale nikt nie zginął

W nocy w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk uszkodzonych zostało 810 mieszkań w 32 wielopiętrowych budynkach. Nikt nie zginął; 25...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Węgry nie mogą poprzeć szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w ich obecnej formie – oświadczył Orban.

Tym samym węgierski przywódca powtórzył stanowisko wyrażone w liście do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Podkreślił w nim, że Komisja nie może stwarzać sytuacji, w której sankcje przyniosłyby Węgrom większą szkodę niż Rosji.

Dodał, że największą wartością UE w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę była jak dotąd jedność, a w jego opinii proponowany szósty pakiet sankcji mógłby tę jedność podważyć.

Von der Leyen przekazała w środę, że KE proponuje m.in. całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończony miałby być import ropy naftowej, a do końca roku – produktów rafinowanych.

W swoim wystąpieniu przed Parlamentem Europejskim zapowiedziała, że nie jest to łatwa do wdrożenia decyzja, ponieważ niektóre państwa członkowskie UE są silnie zależne od rosyjskiej ropy; jednak embargo jest konieczne dla ukarania Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej