RAPORT

Wojna na Ukrainie

Honorowe Obywatelstwo Krakowa dla Półtawskiej. Radni PO są przeciwni

Wanda Półtawska  (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)
Wanda Półtawska (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Krakowscy radni, 11 maja, mają głosować nad przyznaniem Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa przyjaciółce Karola Wojtyły, ofierze eksperymentów medycznych w niemieckim obozie KL Ravensbruck dr Wandzie Półtawskiej. „Radni PO są przeciwni uhonorowaniu 100-latki, ponieważ jak podkreślają jest ona przeciwniczką aborcji i in vitro” – donosi portal Dziennik Polski24. Wanda Półtawska to doktor nauk medycznych oraz specjalistka w dziedzinie psychiatrii, to także była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbruck.

„Nie przyszło mi do głowy przyjaźnić się z jakimś papieżem”. Rozmowa z Wandą Półtawską

Jan Paweł II nazywał ją „siostrzyczką”, przez dziesięciolecia była jego przyjaciółką. Dziś dr Wanda Półtawska ma 98 lat. Sama jednak nie zgadza się...

zobacz więcej

„Dr Półtawska jest znaną działaczką antyaborycyjną, zwalczającą metodę leczenia niepłodności in vitro. W tym kontekście taka kandydatura w ogóle nie powinna się moim zdaniem pojawić” – stwierdzi w rozmowie z Dziennikiem Polski24 radny PO Andrzej Hawranek.

Sprzeciw radnych PO wobec pomysłu uhonorowania prof. Wandy Póltawskiej oburzył m.in wiceprzewodniczącego Rady Miasta Michała Drewnickiego.

„Byłem w wielkim szoku, jak zachowywali się na Komisji Głównej RMK 2 maja radni PO, którzy są przeciwni nadaniu Honorowego Obywatelstwa Krakowa pani Wandzie Półtawskiej. Ich zachowanie było buńczuczne, ciągle mieli pretensje, że im się głosu nie udziela” – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Polski24 radny PiS Michał Drewnicki.

Skandaliczny atak na Wandę Półtawską. „Nawet SB się do czegoś takiego nie posunęła”

We wtorek prof. Wanda Półtawska, przyjaciółka i współpracownica Jana Pawła II, była więźniarka niemieckiego obozu Ravensbrueck, obrończyni życia,...

zobacz więcej

„Haniebne i oburzające”


„Podawali domniemane cytaty Wandy Półtawskiej, których nigdzie nie da się potwierdzić. To było haniebne i oburzające, że tak traktują osobę z takim bogatym życiorysem, w który wpisane są tragiczne historie m.in. skazania na karę śmierci czy przeprowadzania na niej eksperymentów medycznych w niemieckim obozie kobiecym Ravensbruck. Przypomnę tylko, że to pani Wanda jako pierwsza walczyła o upamiętnienie kobiet, pomordowanych w obozie w Ravensbruck. Dla radnych PO kwestia poglądów na aborcję jest ważniejsza niż cały ludzki życiorys” – dodał Drewnicki.

Podobnego zdania jest Włodzimierz Pietrus, radny PiS. „Niektórzy radni zarzucają dr Półtawskiej brak tolerancji wobec pewnych grup społecznych, a jednocześnie ci sami radni dyskryminują inaczej myślących niż oni. Czyli mamy sytuację, w której zarzucają innym brak tolerancji, a tymczasem sami się nim wykazują” – zauważył Pietrus.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej