RAPORT

Pogarda

Sprawa o dyskryminację wyznaniową w sklepie IKEA. Prokuratura wniosła apelację

Ikea zwolniła pracownika po tym, jak zacytował Biblię (fot. J.Porzycki/NurPhoto/Getty Images)
Ikea zwolniła pracownika po tym, jak zacytował Biblię (fot. J.Porzycki/NurPhoto/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura skierowała do sądu apelację od wyroku uniewinniającego kierowniczkę działu personalnego sklepu IKEA. Prokuratura nie zgadza się z ustaleniami sądu, jakoby zwolnienie przez nią pracownika sklepu nie było motywowane jego przynależnością wyznaniową.

Zacytował Biblię, został zwolniony. Po wyroku sądu prokuratura składa apelację

Sąd Rejonowy Kraków Nowa Huta uniewinnił kierowniczkę ds. zarządzania zasobami ludzkimi w sieci IKEA. Kobieta była oskarżona o ograniczenie praw...

zobacz więcej

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa–Praga prok. Katarzyna Skrzeczkowska powiedziała, że apelacja w tej sprawie od wyroku z lutego została przekazana do Sądu Okręgowego w Krakowie.

Wpis o LGBT


Sąd w lutym uniewinnił kierowniczkę sklepu IKEA w Krakowie Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników, który w wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

– Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga nie zgadza się z ustaleniami sądu, jakoby oskarżona nie popełniła zarzucanego jej przestępstwa, a zwolnienie z pracy pokrzywdzonego Janusza Komendy nie było motywowane jego przynależnością wyznaniową – powiedziała rzeczniczka.

Zdaniem prokuratury to nie podane w wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny były powodem zwolnienia go z pracy, lecz zadeklarowana przynależność do Kościoła i niepoprawne politycznie przekonania religijne.

Ponad trzy tygodnie wolnego dla pracownika, który chce zmienić płeć

IKEA w Holandii przyznaje pracownikom, którzy chcą zmienić płeć, dodatkowe 24 dni urlopu „na leczenie medyczne i niemedyczne” do wykorzystania w...

zobacz więcej

Rzeczniczka przypomniała, że przedmiotem ochrony w tym artykule Kodeksu karnego („Kto ogranicza człowieka w przysługujących mu prawach ze względu na jego przynależność wyznaniową albo bezwyznaniowość...”) „jest wolność sumienia i wyznania w znaczeniu prawa do zachowania określonego światopoglądu religijnego i do wyrażania go w wybranej przez siebie formie”.

– Wolność sumienia i wyznania wyraża się w swobodzie wyboru wyznania i swobodzie wyrażania przekonań religijnych. Przekonania religijne nie mogą stanowić kryterium w zakresie przyznawania lub też pozbawiania jakichkolwiek uprawnień – podkreśliła rzeczniczka prokuratury.

– Pokrzywdzony w swojej wypowiedzi zacytował fragmenty Pisma Św. Jeden z zacytowanych fragmentów dotyczący czynów homoseksualnych stał się podstawą wypracowania stanowiska Kościoła katolickiego odnośnie do tego zagadnienia. Pokrzywdzony jasno sprecyzował w swoim wpisie, że cytuje Pismo św. Wszystkie osoby, które się z tym wpisem zetknęły, miały świadomość tego, że wypowiada się jako osoba wierząca, jako katolik – podkreśliła prokurator uzasadniając apelację.

– Również w rozmowie z oskarżoną Janusz Komenda podkreślał, że zamieścił ten wpis w wewnętrznej sieci firmy, gdyż nie zgadza się ze zmuszaniem go przez pracodawcę do obchodzenia święta IDAHOD, ponieważ jest to sprzeczne z jego wiarą – zwolnienie go z pracy było przejawem dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na wyznanie – oceniła.

Uwięziła ich śnieżyca. Klienci i pracownicy Ikea razem spędzili noc

W Aalborg w północnej Danii niektórzy pracownicy i klienci Ikea zmuszeni byli spędzić noc w sklepie. Wszystko przez śnieżyce, która nawiedziła...

zobacz więcej

Zdaniem prokuratury zaistniałe w sprawie uchybienia powodują konieczność uchylenia zaskarżonego orzeczenia – dodała.

Zacytował Biblię, został zwolniony


Sprawa ma związek z wydarzeniami z maja 2019 r., kiedy IKEA zamieściła komunikat dotyczący „Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii”.

Wówczas w wewnętrznej sieci przeznaczonej do komunikacji jeden z pracowników krakowskiego sklepu, Janusz Komenda, napisał: „Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia”, po czym zacytował wersety z Pisma Świętego.

Chodzi o fragmenty: „Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich” oraz „Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną tak, jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich”.

Kilka dni później mężczyzna został zwolniony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej