RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk o rosyjskich gwałcicielach: W jakimś sensie wyzwalali

W 2009 r. na spotkaniu z Władimirem Putinem szef PO Donald Tusk mówił, że „żołnierze radzieccy wyzwalali Polskę spod okupacji hitlerowskiej”. Podobne słowa powtórzył teraz podczas wystąpienia dla studentów UMCS w Lublinie. – W moim mieście, Gdańsku, 60 proc. kobiet zostało zgwałconych. W pobliskim Lęborku – 90 proc. I to byli „wyzwoliciele”. No w jakimś sensie tak, bez wątpienia, uwalniali nas od nazizmu – opowiadał o czasach II wojny światowej Tusk, z wykształcenia historyk.

Tusk pochwalił się dziennikarzom gazem z „zachodniego kierunku”. Putin musi mieć ubaw

– Doprowadziliśmy do rewersu fizycznego na Jamale, więc możemy tym gazociągiem brać gaz także z zachodniego kierunku, a nie tylko ze wschodniego –...

zobacz więcej

1 września 2009 r. ówczesny premier Donald Tusk, na wspólnej konferencji z Władimirem Putinem, mówił o radzieckich żołnierzach, którzy „wyzwalali Polskę”.

Tusk zaznaczył, że chciałby podkreślić jedną rzecz, bo strona rosyjska wydaje się być bardzo w tej kwestii wrażliwa.

– Nikt w Polsce nie zapomina, nikt nie zapomniał, i nikt nie ma zamiaru zapomnieć, ile krwi zostawili tutaj na naszej ziemi żołnierze radzieccy, kiedy wyzwalali Polskę spod okupacji hitlerowskiej. I nie zmienia tego faktu nasze gorzkie doświadczenie po 1945 r. – mówił szef Platformy Obywatelskiej.

Zobacz także:   Z tych inwestycji kpili. Gdy rządzili – umarzali długi Gazpromu i blokowali uniezależnienie od Rosji

Przywołując węgierskiego pisarza stwierdził, że po II wojnie światowej „żołnierze radzieccy oswobodzili nasze ziemie, ale nie mogli nam dać wolności, bo sami jej nie mieli”.

Niemal identyczne słowa Donald Tusk wypowiedział podczas czwartkowego spotkania ze studentami w Lublinie. Jak stwierdził, słysząc o doniesieniach z Buczy (masowych gwałtach i morderstwach popełnionych przez Rosjan), przypomniał sobie, co jego matka opowiadała o 1945 r. i wejściu Armii Czerwonej. – To były te same, tylko zwielokrotnione obrazy – przyznał.

Europosłowie PO, Lewicy i Polski 2050 poparli dalsze blokowanie KPO dla Polski

„Polska ofiarnie pomaga milionom ukraińskich uchodźców oraz wspiera walczącą Ukrainę. Jak na to reagują posłowie do PE? Wydają rezolucję wzywającą...

zobacz więcej

– W Gdańsku 60 proc. kobiet zostało zgwałconych. W pobliskim Lęborku 90 proc. wszystkich kobiet zostało zgwałconych. I to byli „wyzwoliciele”. No w jakimś sensie tak, bez wątpienia, uwalniali nas od nazizmu – ocenił Tusk.

Zobacz także:   Wielki test dla Unii. Apel z Polski o sankcje dla słynnego kanclerza Niemiec

Po chwili dodał: „Ale nie przynieśli nam wolności. Może dlatego, że sami nigdy tej wolności nie doświadczyli”.

Jak zauważył w programie „Jedziemy” dziennikarz Michał Rachoń, mówienie o Rosjanach jako „wyzwolicielach” to narracja zgodna z rosyjską propagandą.

Zaznaczył, że „rosyjska niewola, do której na kilkadziesiąt lat trafili Estończycy, Litwini, Łotysze, Ukraińcy, Białorusini, Polacy i blisko połowa Niemców, nie była żadnym wyzwoleniem”.

– W żadnym sensie. To bolszewickie kłamstwo, które pokutuje do dzisiaj. Była po prostu kolejną niewolą. I tak jak dzisiaj, wówczas nieśli ją zwykli ludzie w sowieckich mundurach – stwierdził Rachoń. Więcej w materiale WIDEO. Zobacz wyżej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej