RAPORT

Tusk kontra Tusk

15. akt oskarżenia przeciwko Katarzynie A.

Katarzyna A., znana jako „babcia Kasia” (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
Katarzyna A., znana jako „babcia Kasia” (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

Do warszawskiego sądu rejonowego po raz 15. prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko Katarzynie A., znanej jako „babcia Kasia”. Aktywistka została oskarżona o znieważenie policjanta na placu Piłsudskiego w Warszawie.

„Babcia Kasia” zatrzymana podczas wiecu Tuska [WIDEO]

Katarzyna A., aktywistka opozycyjna znana jako „Babcia Kasia”, została zatrzymana podczas niedzielnego wiecu Donalda Tuska. Zaatakowała tęczową...

zobacz więcej

Akt oskarżenia przeciwko „babci Kasi” do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia skierowała pod koniec kwietnia Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ.

Katarzyna A. została oskarżona o to, że 10 marca 2022 r. przy placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie znieważyła funkcjonariusza policji.

Publicznie znieważyła policjanta


– Używała wobec niego słów uważanych powszechnie za obelżywe i obraźliwe, przy czym dopuściła się tego czynu, działając publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku publicznego – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Na początku kwietnia portal tvp.info informował o akcie oskarżenia wobec aktywistki, który tym razem dotyczył znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej policjantki.

Za znieważenie funkcjonariusza Katarzynie A. może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jest to już 15. akt oskarżenia przeciwko „babci Kasi” skierowany przez prokuraturę do sądu. Wcześniej Katarzyna A. była oskarżona m.in. o szarpanie mundurowych, kopanie, plucie, odpychanie, uderzanie flagą i znieważanie żołnierza Wojska Polskiego, którego nazwała „złodziejem i k***ą”.

Sąd złagodził wyrok


Pod koniec września zeszłego roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w wyroku nakazowym skazał A. na pół roku prac społecznych. Od wyroku wniesiono sprzeciw, w związku z czym sprawa została rozpoznana na rozprawie z udziałem stron.

Pod koniec lutego 2022 r. ten sam sąd zgodził się z zarzutami z aktu oskarżenia, jednak skazał aktywistkę tylko na grzywnę 1000 zł. Sąd obciążył kobietę również kosztami sądowymi, które w tej sprawie wyniosły 170 zł.

Zobacz także: „Babcia Kasia” skazana. Jest wyrok sądu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej