RAPORT

Wojna na Ukrainie

Setki śledztw w sprawie kolaboracji z okupantem

„Krótkoterminowe korzyści zamienią się w haniebne i długoterminowe więzienie” (fot. Serhii Mykhalchuk / Shutterstock.com, zdj. ilustr.)
„Krótkoterminowe korzyści zamienią się w haniebne i długoterminowe więzienie” (fot. Serhii Mykhalchuk / Shutterstock.com, zdj. ilustr.)

– Państwowe Biuro Śledcze (DBR) kontynuuje dochodzenia przedprocesowe w postępowaniu karnym w sprawach o zdradę, kolaborację i inne przestępstwa szkodzące obronnie naszego państwa w stanie wojennym. Sporządzono już ponad 360 pozwów o zdradę stanu i kolaborację – poinformowała Ukrinform rzeczniczka prasowa biura Tatiana Sapian.

Podawał się za zakonnika i kolaborował z wrogiem. Donosił na swoich

Aresztowano mężczyznę, który podawał się za zakonnika i przekazywał Rosjanom informacje o miejscu zamieszkania zamożnych ludzi – podało biuro...

zobacz więcej

Tatiana Sapian poinformowała, że tylko w środę pracownicy DBR wszczęli kilkanaście takich postępowań, a w trzech z nich dwóch funkcjonariuszy organów ścigania w Zaporożu i jeden prokurator w obwodzie ługańskim zostało uznanych za podejrzanych o przekazywanie informacji Rosji i zdradę.

DBR po raz kolejny przypomina i ostrzega wszystkich urzędników i funkcjonariuszy organów ścigania przed współpracą z rosyjskimi siłami okupacyjnymi.

– Surowa kara za takie przestępstwa jest nieunikniona. Krótkoterminowe korzyści z służenia okupantom zamienią się w haniebne i długoterminowe więzienie - powiedziała Sapian.

Ukrinform poinformował,że w rejonie Odessy DBR zdemaskowało organizatorów nielegalnego transportu przez granicę mężczyzn uchylających się od służby wojskowej.

Przeczytaj także: Rosyjskie „republiki ludowe” na zachodzie Ukrainy? Zeznania kolaboranta [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej