RAPORT

Wojna na Ukrainie

Na ratunek kredytobiorcom. Kiedy będą gotowe zapowiadane przepisy?

RPP zdecydowała o kolejnej podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP (fot. Shutterstock/Proxima Studio)
RPP zdecydowała o kolejnej podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP (fot. Shutterstock/Proxima Studio)

Przepisy, które mają pomóc kredytobiorcom, są na ukończeniu. – To jest kwestia dni bardziej niż wielu tygodni – powiedział w czwartek szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski.

Stopy procentowe dalej w górę. RPP podała, jak będzie podejmować dalsze decyzje

Decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej...

zobacz więcej

RPP w czwartek zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc. To ósma podwyżka stóp z rzędu.

Szef Rządowego Centrum Analiz pytany był w Polsat News o pomysł rządu na pomoc kredytobiorców. – Przepisy, które będą służyły pomocy kredytobiorcom, są na ukończeniu – przekazał. – Pan premier poprosił o radykalne przyspieszenie prac i na jednej z przyszłych Rad Ministrów pojawią się już te rozwiązania w postaci projektów ustaw – dodał.

Dopytywany, czy stanie się to jeszcze w maju, odparł: „Jeszcze w tym miesiącu. To jest kwestia dni bardziej niż wielu tygodni”.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w ubiegłym tygodniu w Katowicach plan pomocy dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne.

Wiceminister finansów: Inflacja w 2022 r. będzie jednocyfrowa

Teraz jesteśmy blisko szczytu inflacyjnego. Już w tym roku zaobserwujmy trend spadkowy – przekazał wiceminister finansów Sebastian Skuza. Mówił...

zobacz więcej

Proponowane rozwiązania


Jak wyjaśnił szef rządu, pomoc ta ma składać się z czterech punktów. Pierwszy to trzy miesiące „wakacji kredytowych”, drugim ma być pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami, trzeci to wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u, a czwarty to wzmocnienie odporności całego sektora bankowego. Od 2023 r. banki zamiast WIBOR-u mają stosować transparentny, bardziej korzystny dla kredytobiorców wskaźnik oprocentowania kredytów.

Projekt ustawy, dotyczący wsparcia kredytobiorców będzie gotowy w ciągu kilku tygodni, by mógł zadziałać w wakacje – zapowiedział z kolei minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że prace nad nim trwają we współpracy z Ministerstwem Finansów.

Buda wskazał, że pierwszym przewidzianym instrumentem jest pomoc w spłacie rat kredytowych przez okres 36 miesięcy, w wysokości do 2 tys. zł (w przypadku każdej raty), czyli maksymalna pomoc może wynieść 72 tys. zł. Zasady przyznawania wsparcia z tego instrumentu będą takie same, jak przy korzystaniu z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Drugim instrumentem są wakacje kredytowe, które będą dotyczyły wszystkich kredytobiorców. Z instrumentu będzie można skorzystać cztery razy w 2022 r. i cztery razy w 2023 r.

Trzecim rozwiązaniem – wymienionym przez szefa MRiT – jest „zlikwidowanie WIBOR-u w stosunku do kredytów hipotecznych” (WIBOR to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom, ustalana w każdy dzień roboczy). Buda zapewnił, że zastąpienie WIBOR-u nowym wskaźnikiem będzie korzystne dla wszystkich kredytobiorców.

Czwarte rozwiązanie – o którym mówił Buda – to stworzenie składkowego funduszu pomocowego dla sektora bankowego, który „zapewni bufor przy turbulencjach na rynku finansowym” na poziomie 3,5 mld zł od 2023 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej