
Inicjatywa Trójmorza (IT) jest formatem współpracy 12 państw wschodniej flanki UE w zakresie rozbudowy infrastruktury transportowo-komunikacyjnej na osi północ-południe, tranzytu surowców energetycznych i energii elektrycznej w trójkącie Bałtyk-Morze Czarne-Adriatyk i rozwoju cyfryzacji. Warunkiem członkostwa w IT jest członkostwo w Unii Europejskiej.
Naszym obowiązkiem jest wykorzystać i rozwinąć potencjał Inicjatywy Trójmorza – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej w...
zobacz więcej
Przynależność do jednolitego rynku europejskiego z jego swobodą przepływu ludzi, dóbr, kapitału i usług, jest warunkiem czerpania pełni korzyści z tej współpracy. Ukraina do UE nie należy, ale posiada z nią umowę stowarzyszeniową, a w jej ramach pogłębioną i całościową strefę wolnego handlu (DCFTA). Od 2017 r. miała też ruch bezwizowy z UE. Nie było to równoznaczne ze swobodnym przepływem osób, ale znacznie go ułatwiało. Skala wzajemnej otwartości między UE a Ukrainą jest więc dostatecznie duża, by współpraca Kijowa z państwami IT była obopólnie korzystna. Wojna, mimo całego jej tragizmu, dodatkowo poszerzyła pole manewru w tym zakresie. Oczywiście zmieniła uwarunkowania prawne przekraczania granicy ukraińsko-unijnej, ale i nadała temu ruchowi specyficzny – uchodźczy charakter, który nie da się przełożyć na współprace infrastrukturalną.
Trudno jednak wątpić, że nie tylko ten aspekt relacji Kijowa z Brukselą ulegnie zmianie w wyniku dramatycznego „skrótu historii”, jakim według słów Józefa Piłsudskiego są wojny. Działają one jako katalizator jednych procesów historycznych, a inne inicjują. Niewątpliwie tak będzie i z tą wojną. Dramatyczna walka Ukrainy o niepodległość jest oczywiście głównym nurtem obecnych wydarzeń. W jej cieniu istnieją jednak nurty pomniejsze, które także warte są uwagi i starań. W polityce nic pozytywnego ani wielkiego nie dzieje się bowiem samoistnie - bez celowego, wytrwałego i przemyślanego wysiłku. By wskazać jego kierunek, oceńmy najpierw sytuację wyjściową, stworzoną przez prośbę Ukrainy o przyjęcie do Unii Europejskiej.
Zobacz także: Prezydent o Inicjatywie Trójmorza: Już odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra
Widzę optymizm i wolę działania w ramach wspólnego rozwoju. Kiedy mówimy, że współpraca między państwami powinna być zacieśniana, łańcuchy...
zobacz więcej
Macron ostentacyjnie obrażał Ukraińców jako niepożądanych we Francji imigrantów. Nie ma też wątpliwości, że wspomniane wyżej nakazane konstytucją ewentualne referendum francuskie na temat przystąpienia Ukrainy do UE z całą pewnością zakończyłoby się odrzuceniem traktatu akcesyjnego. Do podobnego wniosku wiedzie już nie hipotetyczny, ale realny wynik referendum holenderskiego na temat układu stowarzyszeniowego Ukrainy z UE w 2016 r. Akt ten jako konsultacyjny nie miał mocy wiążącej - nie powstrzymał stowarzyszenia Kijowa z Brukselą, ale odzwierciedla on nastroje wyborców w Europie Zachodniej. Szanse otwierania się Unii na Ukrainę redukuje także rosyjska zdolność do korumpowania prominentnych polityków europejskich i wpływania w ten sposób na ich stosunek także do Kijowa.
To, że ukraiński wniosek akcesyjny zostanie zapewne zablokowany – najprawdopodobniej w zawoalowanej formie, tak, by można było udawać, że proces jednak się toczy, nie oznacza, że jego złożenie nie miało sensu i nic się z tym nie da zrobić. Otwieranie się UE na Ukrainę – choćby tylko formalne i nieszczere, stanowi bowiem dla Warszawy i Kijowa dobrą okazję, by zacieśnić współpracę i posuwać sprawy w pożądanym kierunku. Kierunkiem tym obecnie powinno być szybkie otwarcie Inicjatywy Trójmorza na pełne w niej członkostwo Ukrainy.
Współpraca dwustronna, regionalna oraz w ramach UE i NATO jest istotna zwłaszcza wobec inwazji Rosji na Ukrainę – podkreślili szef MSZ Zbigniew Rau...
zobacz więcej
Już przed 24 lutego elementem systemu sieci transportowej w regionie, rozwijanej w ramach Inicjatywy Trójmorza, była planowana Autostrada GO (Gdańsk-Odessa) na szlaku: Gdańsk-Lublin-Zamość-Lwów-Tarnopol-Chmielnicki-Winnica-Humań, gdzie połączyć się miała z autostradą Kijów-Odessa. Przedsięwzięcie to miało obietnicę wsparcia finansowego z UE. Powrót do tych planów po zakończeniu wojny byłby naturalny. Połączenie to będzie osią współpracy portów w obu miastach krańcowych planowanej trasy – tzn, Gdańska z Odessą. Odnośne Memorandum intencyjne w tej sprawie pomiędzy przedsiębiorstwem państwowym „Administracja Portów Morskich Ukrainy” a zarządem Portu Morskiego SA „Gdańsk” podpisali przedstawiciele obu firm 13.10.2020 r. w Odessie w obecności prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. W wydanym z okazji wizyty Prezydenta RP na Ukrainie wspólnym oświadczeniu głów obu państw znalazło się przy tym stwierdzenie, iż „Rzeczypospolita Polska wspiera pogłębienie współpracy Ukrainy z inicjatywą Trójmorza”.
Projekt Dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i integracji infrastruktury gazowej w Regionie Trójmorza z wdrożeniem projektu Baltic Pipe (zarządzanego przez polskiego operatora Gaz -System gazociągu ze złóż norweskich przez Danię do Niechorza) i transgranicznych interkonektorów ma jeszcze większe znaczenie strategiczne niż autostrady. Przedsięwzięcie to zarządzane jest wspólnie przez Polskę, Słowację, Danię i Norwegię. W wymiarze ukraińskim obejmuje ono utworzenie korytarza tranzytowego dla gazu w tym budowę nowego gazociągu z Polski na Ukrainę, modernizację stacji kompresorów w Strachocinie, rozbudowę wewnętrznego systemu tranzytu gazu w obu krajach i w efekcie nadanie polsko-ukraińskiemu systemowi interkonektorów Hermanowice – Bilcze-Wołycia zdolności do przesyłu 5 mld m3 gazu rocznie z horyzontem wykonania przewidzianym na rok 2022. Wojna zapewne zburzyła ten harmonogram, ale do samego projektu trzeba będzie wrócić. Zakup przez polskie PGNiG udziałów w Karpatgazvydobuvannya (31.08.2021) już wzmocniło współpracę w branży energetycznej.
Ukraina uczestniczy także w rumuńskich projektach Giełdy transportowej Inicjatywy Trójmorza i ważnej dla zapobiegania powodziom (m.in. na Zakarpaciu) Platformie cyfrowej do monitorowania bazy hydrograficznej w regionie IT oraz w projekcie połączenia kolejowego Viking Train i w polskim projekcie zarządzania dronami o niskim pułapie lotu (CEDD). Obecnie masowe dostarczanie przez Polskę dronów Warmate WB Electronics (amunicji krążącej – dronów „kamikadze”) daje dobrą reklamę polskim zdolnościom w tej dziedzinie. Ukraina w ramach projektów trójmorskich włączona jest też w budowę drugiej nitki kolei żelaznej między Koperem i Divačą i rekonstrukcji połączenia kolejowego Lubljany (LRJ) – przy czym ostatnie dwa projekty, choć geograficznie oddalone od Ukrainy, stanowią części sieci kolejowej łączącej ten kraj z Europą Zachodnią.
Cieszę się, że inicjatywa Trójmorza z takim powodzeniem się rozwija oraz że oznacza także i formułę współdziałania samorządów – powiedział we...
zobacz więcej
Ponadto Kijów jest rozpatrywany jako przyszły partner we wchodzącym w skład IT projekcie rumuńsko-węgiersko-słowackiego korytarza tranzytu gazu ziemnego. Rezygnacja z rosyjskich węglowodorów powoduje utratę przez Ukrainę charakteru kraju tranzytowego dla ich eksportu na Zachód i jednocześnie wzmacnia potrzebę zaopatrywania w nie całej Europy Środkowej z kierunków innych niż rosyjski. W tych warunkach współpraca polsko-ukraińska w owym obszarze jest nieodzowna.
Zobacz także: Krok do członkostwa Ukrainy w UE. Von der Leyen wręczyła Zełenskiemu dokument