RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rezolucja PE oburzyła Fidesz. „Postmodernistyczny klub polowań na czarownice”

Parlament Europejski wezwał KE, by nie aprobowała KPO Polski i Węgier (fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND =)
Parlament Europejski wezwał KE, by nie aprobowała KPO Polski i Węgier (fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND =)

Grupa rządzącego na Węgrzech konserwatywnego Fideszu w Parlamencie Europejskim odrzuciła w czwartek „bezwstydne ataki na Węgry i Polskę”, jak nazwano przyjętą tego dnia rezolucję PE wzywającą Komisję Europejską, by nie aprobowała Krajowych Planów Odbudowy tych państw do czasu wdrożenia przez nie zaleceń ws. samorządności i wykonania orzeczeń unijnych trybunałów.

Europosłowie PO, Lewicy i Polski 2050 poparli dalsze blokowanie KPO dla Polski

„Polska ofiarnie pomaga milionom ukraińskich uchodźców oraz wspiera walczącą Ukrainę. Jak na to reagują posłowie do PE? Wydają rezolucję wzywającą...

zobacz więcej

Europoseł Fideszu Balazs Hidveghi w przesłanym agencji MTI komunikacie zaapelował o zaprzestanie „absurdalnych oskarżeń” wobec Węgier oraz o respektowanie prawa Węgrów do suwerenności.

– W istocie jesteśmy atakowani, bo europejska lewica nie jest w stanie znieść, że narodowo nastawiony rząd Węgier zajął zdecydowane stanowisko na rzecz klasycznych wartości europejskich i tradycji, i nie zgadza się z głównym nurtem w takich kwestiach jak migracja czy ochrona dzieci – oznajmił Hidveghi.

Za „nieznośne” uznał, że instytucje unijne, a zwłaszcza Parlament Europejski, przeistoczyły się w „zadowolony z siebie, postmodernistyczny klub polowań na czarownice”, który wszystkim chce narzucić wąską i radykalną ideologię, a jeśli ktoś tak jak Węgry jest temu przeciwny, to zaczynają szantażować go sankcjami i agresywnymi atakami.

Ze swej strony europoseł opozycyjnej Węgierskiej Partii Socjalistycznej Istvan Ujhelyi oświadczył, że wyłącznie od rządu zależy, kiedy Węgry uzyskają dostęp do zamrożonych funduszy unijnych.

Tego w historii UE nie było. Bruksela uruchomi art. 7 przeciwko Niemcom i Francji?

Parlament Europejski znów debatuje o sytuacji w Polsce i rzekomym łamaniu praworządności. Zapytany o tę sprawę w TVP Info europoseł Jacek...

zobacz więcej

Co zawiera rezolucja PE?


W rezolucji przyjętej w czwartek Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską, by nie aprobowała Krajowych Planów Odbudowy Polski i Węgier. Europosłowie przekonywali, że kraje te nie wykonały niektórych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE.

W przegłosowanym dokumencie eurodeputowani wyrazili zadowolenie, że francuska prezydencja w Radzie UE wznowiła przeprowadzanie wysłuchań na mocy art. 7 ust. 1 traktatu unijnego. Wezwali Radę do zademonstrowania „prawdziwego zaangażowania” i poczynienia „znaczących postępów” w celu ochrony wartości europejskich. Podkreślili, że „niewdrożenie przez Węgry i Polskę licznych wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest niedopuszczalne”.

Europosłowie wezwali KE i Radę do powstrzymania się od zatwierdzania KPO Węgier i Polski w ramach Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Ich zdaniem powinno to nastąpić dopiero wtedy, gdy oba państwa w pełni zastosują się do wszystkich zaleceń Semestru Europejskiego w dziedzinie praworządności i po wdrożeniu wszystkich stosownych wyroków.

Rezolucje PE nie mają skutków prawnych, ale mogą stanowić sugestię dla Komisji lub Rady w sprawie dalszych działań.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej