RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Zabili 20 tysięcy ludzi, a teraz zmieniają drogowskazy”. Alarmuje rada Mariupola

Ustawiają nowa tablice z rosyjskojęzyczną nazwą (fot. Telegram/mariupolrada)
Ustawiają nowa tablice z rosyjskojęzyczną nazwą (fot. Telegram/mariupolrada)

Rada miejska Mariupola poinformowała w czwartek, że w zniszczonym przez wojska rosyjskie mieście Rosjanie instalują swoje znaki drogowe; z opublikowanego zdjęcia wynika, że demontowane są znaki ukraińskie, a instalowane – rosyjskojęzyczne.

Konwój ONZ w drodze do „piekła” po cywilów

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths powiedział w czwartek, że do zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu...

zobacz więcej

W oświadczeniu zamieszczonym na Telegramie rada podkreśliła, że ustawianie rosyjskich znaków odbywa się w czasie, gdy „w Mariupolu jest średniowiecze – mieszkańcy nie mają wody, wystarczającej ilości pożywienia, leków; nie ma światła i normalnej łączności”.

„Okupanci zrujnowali nasze miasto, zabili 20 tysięcy ludzi, a teraz zmieniają drogowskazy. Ludzie i ich problemy poczekają” – głosi komentarz rady.

Rada zapewniła, że Mariupol „był, jest i będzie miastem ukraińskim”.

Na opublikowanym zdjęciu widać zdemontowany znak drogowy z nazwą Mariupol w wersji dwujęzycznej – po ukraińsku i poniżej alfabetem łacińskim. Grupa mężczyzn w pomarańczowych kamizelkach służb komunalnych ustawia przy trasie nową tablicę, z pisownią rosyjską.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej