RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosjanie chcieli sprzedać zrabowane zboże do Egiptu. Nie sprzedadzą

Nieudana próba sprzedaży zrabowanego zboża (fot. Dmitry Rogulin / TASS / Forum)
Nieudana próba sprzedaży zrabowanego zboża (fot. Dmitry Rogulin / TASS / Forum)

Rosjanie próbowali sprzedać Egiptowi 27 tysięcy ton ukraińskiego zboża. Załadowali ziarno na statek na okupowanym przez siebie Krymie i wyruszyli w kierunku Aleksandrii. Po interwencji ukraińskiej dyplomacji statek zmienił kierunek na Liban i Syrię. Tak wynika z danych międzynarodowego systemu śledzenia statków Marine Traffi. Informację potwierdził także rząd Ukrainy.

„Trofeum”. Bojowy wóz piechoty będzie służył ukraińskim pogranicznikom [WIDEO]

Radziecki bojowy wóz piechoty BMP-2, zdobyty wcześniej przez siły zbrojne, został naprawiony i zasili teraz szeregi ukraińskiej straży granicznej w...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Skradzione ziarno załadowano na statek Matros Pozinicz, który należy do objętej sankcjami firmy United Shipbuilding Corporation.

Pod koniec kwietnia statek widziano w okupowanym Sewastopolu w pobliżu terminalu zbożowego firmy Avlita. Statek skierował się w stronę portu w Aleksandrii.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy potwierdziło informację o próbie eksportu zboża, jednak ukraińscy ​​dyplomaci uniemożliwili Rosjanom dostarczenie towaru do Egiptu. MSZ Ukrainy zwróciło się do władz Libanu i Syrii o zatrzymanie skradzionego ładunku, jeśli rosyjski statek wpłynie do ich portów.

Według najnowszych danych międzynarodowego systemu śledzenia statków MarineTraffic rosyjski statek ze skradzionym ukraińskim zbożem zatrzymywał się w pobliżu portu Kawkaz w Cieśninie Kerczeńskiej, a teraz płynie w kierunku Bejrutu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej