RAPORT

Wojna na Ukrainie

W Rosji płoną komendy uzupełnień. Młodzi mężczyźni obawiają się decyzji Putina [WIDEO]

Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images)
Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images)

W Rosji co najmniej sześć wojskowych komend uzupełnień obrzucono podpalonymi butelkami z benzyną – poinformował niezależny portal Meduza. Pierwsze takie zdarzenie odnotowano 28 lutego – w czwartym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a ostatnie – 4 maja.

Ćwiczenia wojskowe na Białorusi. Wywiad ujawnia, co chce zrobić Rosja

Reżim Alaksandra Łukaszenki rozpoczął niezapowiadane ćwiczenia wojskowe. Według brytyjskiego wywiadu ćwiczenia nie są czymś niezwykłym, ale „Rosja...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

W ocenie części niezależnych komentatorów młodzi Rosjanie i ich rodziny obawiają się ogłoszenia powszechnej mobilizacji. Taka decyzja Kremla może sprowokować gwałtowny wzrost niezadowolenia społecznego i wyjście na ulice setek tysięcy ludzi.

Pierwszy koktajl Mołotowa rozbił się o ścianę komendy uzupełnień w podmoskiewskich Łuchowicach 28 lutego. Sprawcy namalowali na drzwiach flagę Ukrainy.

Kolejne takie zdarzenia miały miejsce w obwodach: woroneskim, swierdłowskim, iwanowskim, tiumeńskim i w Mordowi.

W nocy 4 maja dwóch mężczyzn rzuciło ośmioma koktajlami Mołotowa w wojskowe biuro rekrutacyjne w Niżniewartowsku, położone w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie tiumeńskim, w Chatny-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym.

Część zachodnich i rosyjskich niezależnych mediów poinformowała, że 9 maja Władimir Putin może ogłosić w Rosji powszechną mobilizację, która objęłaby około 2 mln młodych mężczyzn. Doniesieniom o możliwej mobilizacji zaprzeczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

W ocenie rosyjskiego opozycjonisty, działacza ruchu antywojennego Garriego Kasparowa wzrost cen, brak podstawowych towarów i obawa, że młodzi mężczyźni zostaną wysłani na front, doprowadzi do wyjścia na ulice setek tysięcy, a nawet milionów Rosjan.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej