RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosjanie kradną i niszczą zboże. „Przepadły zapasy na trzy lata”

Rosjanie kradną zboże na Ukrainie (fot. Serhii Hudak/Ukrinform/Future Publishing/Getty Images)
Rosjanie kradną zboże na Ukrainie (fot. Serhii Hudak/Ukrinform/Future Publishing/Getty Images)

Rosyjscy okupanci wywieźli z obwodu ługańskiego zapasy zboża na trzy lata – poinformował w środę szef władz tego obwodu Serhij Hajdaj. Jak podała administracja obwodowa, w sumie z ogarniętego wojną regionu wywieziono lub zniszczono 130 tys. ton zboża.

Miliony ton zboża zablokowane po ataku Rosji. ONZ mówi o głodzie

Prawie 4,5 mln ton zboża jest zablokowanych w ukraińskich portach. Produkty nie mogą być eksportowane przez zamknięte szlaki morskie w związku z...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Obwód ługański jest obecnie jedynym regionem Ukrainy, w którym nie rozpoczął się jeszcze sezon siewu. Według administracji, taka sytuacja grozi miejscowej ludności klęską głodu.

„Z rejonu ługańskiego Rosjanie wywieźli lub zniszczyli zboże, które zaspokoiłoby potrzeby mieszkańców na prawie trzy lata; siew się nie rozpoczął” – napisał Serhij Hajdaj na Telegramie.

Przekazał, że według ministra polityki rolnej i żywnościowej Rosjanie wyeksportowali z obwodu ługańskiego około 100 tys. ton zboża. Kolejne 30 tys. ton przechowywano w zniszczonym w kwietniu elewatorze w mieście Rubiżne.

Zobacz także: Rosyjskie wojska ukradły już tysiące ton zboża


„Ponad 90 proc. ziemi przeznaczonej dla rolników skoncentrowane było w północnej części regionu, która została zajęta przez wroga w 2022 roku i gdzie nadal trwają walki” – napisał szef władz obwodu ługańskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej