RAPORT

Pogarda

Sceny z historii Polski. Obrazy pojechały w 1939 roku na Wystawę Światową do USA. Wracają

Najnowsze

Popularne

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w środę w Syracuse w stanie Nowy Jork umowę w sprawie powrotu do Polski serii obrazów przedstawiających historię Polski autorstwa artystów z Bractwa św. Łukasza, które były wystawiane podczas Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku.

Obraz Wyczółkowskiego odzyskany. „Wiejska dziewczyna” wróci na Wawel

Departament Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą i Strat Wojennych MKiDN odzyskał we wtorek pastel Leona Wyczółkowskiego „Wiejska dziewczyna w żółtej...

zobacz więcej

Jak podkreślił wicepremier, to efekt wieloletnich starań ministerstwa. – To wydarzenie szczególne dla polskiego dziedzictwa. Przez wiele lat różne środowiska i instytucje starały się uwrażliwiać na historię obrazów i makat z Le Moyne College, aby nie zostały zapomniane – powiedział Gliński podczas ceremonii podpisania umowy w Le Moyne College, uczelni, gdzie przez ostatnie dekady przechowywane były dzieła sztuki.

Obrazy przedstawiające siedem kluczowych scen z historii Polski były jednym z głównych elementów polskiego pawilonu Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Po wybuchu II wojny światowej pozostały w USA, a od 1958 roku były przechowywane w jezuickiej uczelni w Syracuse.

Zobacz także: Gliński: Odzyskiwanie dzieł sztuki jest wyrazem interesu narodowego


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej