RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Działaliśmy tak, żeby gaz z Rosji mniej nas uzależniał”. Sprawdzamy słowa Tuska [WIDEO]

Już tysiąc razy tłumaczyłem – tak na pytania o gazowe interesy z Rosją zawierane przez rząd PO-PSL odpowiada Donald Tusk. Lider PO na konferencji prasowej w Międzyrzecu Podlaskim obruszył się na pytania o kontrakt zawarty przez jego rząd w 2010 r. Stwierdził, że działania jego rządu „polegały na tym, żeby gaz z Rosji mniej nas uzależniał, żebyśmy mniej płacili”. Jak bardzo słowa Tuska mijają się z prawdą, dobrze pokazuje m.in. raport NIK czy... słowa samego byłego premiera, gdy występował na konferencji u boku Władimira Putina.

„Kopalnia szokujących informacji” ws. gazowej współpracy Tuska z Rosją

Szef PO Donald Tusk stwierdził, że jego rząd uniezależniał Polskę od rosyjskiego gazu. – Tymczasem to on i jego podwładni doprowadzili do...

zobacz więcej

Szef Platformy Obywatelskiej pojawił się na Lubelszczyźnie. W Międzyrzecu Podlaskim został zapytany o dostawy gazu z Rosji wobec tego, że w 2010 r. rząd PO-PSL zawarł kontrakt, który zwiększył uzależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu, a teraz polski rząd zdecydował, żeby się od niego odciąć. Dziennikarka TVP Info zapytała Tuska, „jak ocenia tę decyzję w kontekście tych (umów), które były zawierane w 2010 r.”.

Tusk atakuje dziennikarkę za pytanie o gaz


Nie spodobało się to politykowi, który zarzucił reporterce „kreowanie fałszywej rzeczywistości”.

Tusk stwierdził, że „już tysiąc razy tłumaczył, na czym polegała polityka gazowa jego rządu i (jak) trzeba było naprawiać ten historyczny błąd, jaki popełnił ówczesny, jeszcze za pierwszych rządów PiS-u minister (skarbu państwa Wojciech) Jasiński”. – I działania mojego rządu polegały dokładnie na tym, żeby ten gaz z Rosji mniej nas uzależniał, żebyśmy mniej płacili, niż to, co wynegocjował pan Jasiński i równocześnie zbudowaliśmy gazoport, zwiększyliśmy prawie dwukrotnie objętość magazynową na gaz, doprowadziliśmy do rewersu fizycznego na Jamale, więc możemy tym gazociągiem brać gaz także z zachodniego kierunku, a nie tylko ze wschodniego – kontynuował Tusk.

Jak wyglądały interesy Tuska z Putinem


Choć dziś Tusk zapewnia o swojej antyrosyjskiej postawie, jego deklaracjom przeczą dokumenty dotyczące negocjacji gazowych z Rosją. Wśród nich jest raport Najwyższej Izby Kontroli ujawniony w 2018 r. Jasno wskazywał on, że prowadzona przez rząd PO-PSL polityka prowadziła do zwiększenia uzależnienia energetycznego Polski.

Jak Tusk z Putinem sprzątali Polskę po „rusofobach” Kaczyńskich. Kilkadziesiąt faktów, nagrań i cytatów

Jako lider opozycji Donald Tusk przedstawia się jako polityk przeciwny Władimirowi Putinowi, czego nie potwierdzają jednak fakty z okresu gdy był w...

zobacz więcej

Przypomnijmy, że umowy gazowe były głównym tematem słynnego spotkania Putin–Tusk na sopockim molo w 2009 r., a szef PO mówił wtedy na konferencji: „Finalizujemy kontrakt gazowy. Jeszcze raz potwierdziliśmy sobie, że gaz w relacjach polsko-rosyjskich nie może być przedmiotem polityki, a wyłącznie dobrze pojętego wspólnego interesu”.

Z kolei na początku kwietnia 2010 r., po kolejnych rozmowach Donalda Tuska z Władimirem Putinem, prezydent Rosji informował, że obaj umówili się na długoterminowe dostawy do Polski rosyjskiego gazu. Podpisanie niezbędnej dokumentacji miało nastąpić „w niedługim terminie” i zapewnić dostawy gazu do Polski do 2037 r., a kontrakt tranzytowy na dostawy gazu do Europy – do 2045 r.

– Jestem pewien, że ten dzień przejdzie do lepszej historii naszych relacji – komentował Donald Tusk, nie kryjąc satysfakcji. Jak zapewniał, „Polska i Rosja mogą dużo więcej zrobić i zarobić”.

teraz odtwarzane
Tusk po rozmowach z Putinem: Ten dzień przejdzie do historii

Co więcej – jeszcze w 2010 r. umorzono ponad 1 mld zł długu Gazpromu wobec spółki Europol Gaz, za przesył gazu gazociągiem jamalskim w latach 2006-09 (wartość darowanego Gazpromowi przez rząd Tuska a należnego Polsce długu wynosiła dokładnie 286 mln dolarów).

Zobacz także: Szokujące kulisy umowy Tuska z Putinem. „Prezes miał 2 minuty na podpisanie 40-letniej umowy!”
teraz odtwarzane
„#Jedziemy” | Rachoń o stosunkach Tuska z Putinem i niemieckich mocodawcach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej